Spanyár terem a Gimnáziumban

Spanyár terem a Gimnáziumban


SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   ápr. 02, 2023  |  Hírek

Spanyár Pál a székelyudvarhelyi volt Római Katholikus Főgimnázium (ma a Tamási Áron Gimnázium) rajztanára volt.

1874. január 24-én született a felvidéki Nyitrán. A szülőföldjén végzett középiskolai tanulmányai után rajztanári oklevelet Budapesten szerzett.
Rövid kaposvári kitérő után 1899-ben került Székelyudvarhelyre. Karikatúráival és képregényeivel nagy népszerűségre tette szert diákjai körében.
Sokat kirándult választott városa környékén, rendszeresen és sokat festett, a székely táj elhivatott ábrázolójaként vált ismertté. Munkái a Zászlónk című országos terjesztésű katolikus diáklapban jelentek meg.
35 évet tanított a Gimnáziumban, a diákok kedvenceként örökítette meg az emlékezet.
1936. november 4-én hunyt el Székelyudvarhelyen, sírja a Szent Miklós-hegyi római katolikus temetőben található.

A festőtanár Nagy-Küküllő partján álló családi házát az örökösök a Haáz Rezső Múzeumnak adományozták. Az egykori Spanyár-ház nyaranta művészteleppé válik, alkotótáboroknak ad otthont.
Spanyár Pál munkásságának feltárása a jövő feladata. A festőtanár alkotásaiból néhányat, jegyzetfüzeteket, vázlatokat őriz a Haáz Rezső Múzeum képtára, ugyanakkor székelyudvarhelyi műgyűjtők, magánszemélyek is jelentős Spanyár-gyűjteménnyel rendelkeznek.

Tamás György műkereskedő azzal keresett meg, hogy számos Spanyár-rajz, -festmény, -fénykép van a tulajdonában, így azok megvásárlása után kezdeni kellett valamit a gyűjteménnyel. Az épület felújítása során felszabadult egy osztályterem, amelyet két részre osztottunk: az egyikben Spanyár-emlékszobát rendeztünk be funkciót adva a teremnek, ahol a napi kávézás mellett akár vendégeket is fogadhatunk, a másikban, amely egyfajta fogadóteremként működik, Könczey Elemér karikaturista, a gimnázium egykori diákja által felajánlott 130 karikatúra díszíti a falakat. Összesen majd 50 festmény, rajz, fénykép került kiaállításra a teremben. Ezeken kívül a Tamási Áron Gimnázium igazgatói szobájában van  három jelentős iskolatörténeti személyiségről (Baróti Szabó Dávid, Sámbár Mátyás, Soó Gáspár) készült portré.

Az emlékszoba/ kávézó létrehozását támogatta a BGA, valamint helyi cégek: Mobilcom, Larenofa, EnergoTech. A bútorzat és a falburkolat kialakítása Sándor Zoltán asztalosmester munkáját dicséri.  
Kiss Emőke dizájnert bíztuk meg a terem megtervezésével, aki szerint nagyjából adott volt a stílus. Arra törekedtünk, hogy a berendezés passzoljon a képek hangulatával. Köszönjük a kiváló munkáját.

Laczkó György igazgató