Differenciált fejlesztés IKT- s eszközökkel

Differenciált fejlesztés IKT- s eszközökkel


Differenciált fejlesztés IKT- s eszközökkel a székelyudvarhelyi

Tamási Áron Gimnázium elemi tagozatán

 

  1. A differenciálás

A differenciálás lényege az egyéni képességhez, valamint a személyiségi tulajdonságok eltéréseit figyelembe vevő tanítási mód.

Az differenciált oktatási folyamat szervezése a tanulók változatos foglalkoztatására épül. A feladatoknak eltérő a fejlesztő hatása. Igazodik az ismeretelsajátítás egyéni üteméhez és felhasználja a tanórai és tanórán kívüli szervezeti lehetőségeket.

A differenciált pedagógiai munka célja eljuttatni a tanulókat az egyéni képességek szerint elérhető legmagasabb ismeretelsajátítási szintre.[1]

Azt a pedagógiai funkciót, amely a tanulással kapcsolatos egyéni és csoportkülönbségek figyelembevételét írja elő a tanítási-tanulási folyamat minden mozzanatára nézve, differenciálásnak nevezzük (Báthory, 2000).

 

  1. Az IKT fogalma

Az IKT fogalma: az Információs és Kommunikációs Technológiák olyan eszközök, technológiák, szervezési tevékenységek, innovatív folyamatok összessége, amelyek az információ- és a kommunikációközlést, feldolgozást, áramlást, tárolást, kódolást elősegítik, gyorsabbá, könnyebbé, és hatékonyabbá teszik.

Az IKT az oktatásban elsősorban az oktatás kibernetikai, rendszer elméleti, kommunikáció elméleti alapokon történő megtervezésének olyan átfogó pedagógiai stratégiája, amely biztosítja a tananyag hatékony elsajátítását, korszerű információhordozó anyagok, eszközök és módszerek együttes felhasználásával.[2]

 

  1. IKT- s eszközök a Tamásiban

Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron Elméleti Líceum elemi tagozatán interaktív táblákat valamint közel 150 táblagépet használunk a mindennapos oktató-nevelő munkában.

Pozitív tapasztalataink a táblagépek használatával:

  • Lecsökkent a fénymásolatok tömege.
  • Fantasztikus távlatokat nyitott.
  • Nagyon élvezik a diákok.
  • Könnyíti a hordozandó iskolatáska tömegét.

 

  1. A kisfilm

A kisfilm mozaikszerűen mutatja be a tanítási órák különböző mozzanataiban a differenciált fejlesztést: differenciált házi feladatot a negyedikesek-, az ismeretközlés mozzanatát a harmadikosok-, a begyakorlást a másodikosok tanóráin rögzítettük.

Differenciálunk: mennyiségben, minőségben, időben, témában, szóban, írásban és a tanulás eszközeiben.

Kisfilmünk a tanulás új eszközhasználatát mutatja be Székely Emőke – Katalin, Fancsali Adélka – Leilla és Szabó Zsuzsa elemi tagozatos tanárok óráin.

ifj. Szabó Sámuel kisfilmje a MIVEL DIFFERENCIÁLHATUNK KORSZERŰEN? kérdésre ad egy izgalmas lehetőséget.

 

Székely Emőke – Katalin

Fancsali Adélka – Leilla

Szabó Zsuzsa

Székelyudvarhely, 2017. március 28.

[1] Lappints 2002, Loránd 1995, Nádasi 1986

[2] Kis-Tóth Lajos: Information technology (IT) is synonymous with the term information and communications technology (ICT) used in various other countries.