Kisakkoztuk a matematikát!

Harmadik osztályban a matematika tanítás fő kérdéseit elősorjázva, hogy „Mit? Milyen szinten? Hogyan?”, az utóbbi kérdésen töprengtem a legtöbbet.
Életkori sajátosságai révén a kiskamaszaim a ráfigyelésre, beszélgetésre reagálnak. Társadalmi és érzelmi fejlődésük ezen szakaszán lélekben folyamatosan távolodnak a fizikai testük földrajzi koordinátáitól. Erősen vágynak szeretetre és elfogadásra. Ebben a korban egyszerre individualisták és vágynak csoporttagnak, felerősödik a versenysportok iránti érdeklődés, már felelősséget vállalnak a tetteikért, döntéseket hoznak, látják- és megfogalmazzák a felnőttek ellentmondásait, öntudatra ébrednek, mélységesen kötődnek egy legjobb baráthoz.
Értelmi fejlődésükben megszilárdul a konkrét gondolkodási műveletek szakasza, logikusan gondolkodnak és koherensen rendezik gondolataikat. A gondolkodás valós fizikai tárgyak segítségével történik, még nehezen birkóznak meg az elvont gondolkodással. Az elvont gondolkodást igénylő problémákat akkor tudják megoldani, ha azok közvetlenük kapcsolódnak az átélt élményekhez. Az aktív, konkrét tapasztalatokból tanulnak a leghatékonyabban. Mivel képesek erősen koncentrálni és hosszabb ideig olvasni, jó megoldásokat találnak a problémákra. Általában szeretnek memorizálni, szigorúbb az etikai érzékük, mint más korosztálynak, aggódnak a méltányosság miatt. Ez az időszak nagyon rövid, izgalmas, az attitűdök kialakulásának ideje.
A fentiekben összegzett jellemzőkből adódóan a harmadikos matematika talán a legnehezebb fogalomrendszert alakítja az elemi tagozaton: számfogalom bővítése milliósokig, háromjegyű számok összeadása, kivonása, kétjegyű számok szorzása, osztása és szakaszos ábrázolással megoldható feladatok, valamint a mérleg-elv megértése. Mint módszert alkalmaztam a sakkot a matematika tanítás során, a Polgár Judit-féle elképzelés alapján. Ettől a tanévtől kezdődően a Román Tanügyminisztérium és a Sportminisztérium közös programjában-Sakk az iskolában- is részt veszünk, amelynek ugyanaz az alapelve, hogy a tanórákon alkalmazzuk a sakk szabályait, elmeit, lehetőségeit. Jótékony hatása a matematikában is megmutatkozik: diákjaim szívesen és sikeresen oldanak meg matematikai feladványokat és szívesen mérik össze tudásukat.
A harmadikos elmistákkal a 2022-2023-as iskolai tanévben így sakkoztuk ki a matematikát:
Verseny neve Bolyai Matematika Csapatverseny
Résztvevő harmadikosaim száma 8
Erdeményes tanulók neve Bálint-Major Kende, Farkas Gergely, Ivácsony Bence, Székely Ábel
Helyezés Megyei szakasz 6. helyezés
Verseny neve Zrinyi Ilona Matematika Verseny
Résztvevő harmadikosaim száma 15
Erdeményes tanulók neve Ivácsony Bence
Helyezés Megyei szakasz 6. helyezés
Verseny neve XXII Brenyó Mihály Országos Pontszerző Matematikaverseny
Résztvevő harmadikosaim száma 11
Erdeményes tanulók neve Simon Mínea
Helyezés Megyei szakasz 3. helyezés/Oszágos Különdíj
Verseny neve Nemzetközi Kenguru Matematikaverseny
Résztvevő harmadikosaim száma 27
Erdeményes tanulók neve Székely Ábel, Ivácsony Bence, Simó Máté, Farkas Gergely, Bálint-Major Kende,
Simon Mínea, Székely Viktor és Vitus Mátyás
Helyezés 1-3 helyezés
Szabó Zsuzsa, elemi tagozatos tanár