Fókuszban az ex-Gimisek
A Gimi 425. évfordulójára szervezett ünnepségsorozat pénteki napjának az egykori Gimisek, mai véndiákok voltak a főszereplői, de, persze, már a szerdai Sportnap bevonzott sok régi Gimist, s a csütörtök esti iskolatörténeti kiállítás megnyitóján is sokan résztvettek a volt Gimis diákok közül. Pénteken azonban, az ünnepi eseményeken központi szerep jutott nekik, hisz a délelőtti tudományos üléseken a Gimi padjaiból kikerült neves tudósok, professzorok, irodalmárok tartottak izgalmas előadásokat a mai diákoknak a természettudományok, a matematika, a hittudomány, az irodalom, a társadalomtudományok, illetve az informatika szakterületén. A délutáni filmbemutatók is teret adtak Gimis véndiákok emlékezéseinek.
Az esti Véndiák Gálaműsor címe: “A Gimi, Gimi a miénk volt” már jelzi azt a bennsőségességet, ami ezt a gálaestet mindvégig jellemezte. Az est előkészítését András Ágnes és Szűcs Olcsváry Melinda tanárnők, akik ugyancsak a Gimiben tanultak valamikor, vállalták fel. Magyari Tekla médiaszakember, aki maga is diákja volt a Tamádi Áron Gimnáziumnak, játszotta a műsor háziasszonyának a szerepét és sikerült neki csokorba fognia az előadóművészet legkülönbözőbb területeiről hazaérkező ex-Gimiseket egy, a tervezettnél kicsit hosszabra nyúlt, de pillanatig sem unalmas, dinamikus, rendkívül színes és szerteágazó, mégis mondanivalójában egységes gálaelőadás keretében. A politikus Szász Jenő, az alpolgármester, Orbán Árpád és a Tamási Áron Gimnázium igazgatóhelyettese, Bekő Melinda ( maguk is mind a Gimi véndiákjai) köszöntő szavai után kezdetét vette a művészvendégek fellépéssorozata.
Minden meghívott előadó hozott egy-egy ajándék- produkciót, amellyel elkápráztatta a közönséget, de ezenkívül pár személyes vallomás, visszaemlékezés, múltidéző gondolat vagy az iskolás évekhez kötődő anekdota is elhangzott a színészek, bábszínészek, divattervezők, újságírók, táncművészek, zeneművészek, népzenészek, rockzenészek részéről.
Üzeneteik, gondolataik mintegy kohéziós elemként tarották össze, tették egységessé a sokszínű produkció-sorozatot: jó szívvel emlékeznek vissza Gimis éveikre, büszkék arra, hogy Gimisek lehettek, mert a tanulás szigorú keretei között is biztosította nekik ez az iskola azt a szabadságot, ami a tehetségük kibontakoztatásához szükséges volt.
Ugyancsak szerves egésszé formálta a műsort a Tamási Áron Gimnázium Vox Gimiesis, véndiák tagokkal kiegészült kórusa, amely András Gellért kórusvezető zenetanár vezényletével nagy sikernek örvendett, valahányszor előbukkant a többi produkció között.
Örömmel töltötte el a jelenlevő közönsèget, hogy ez a nagymúltú iskola, a mai Tamási Áron Gimnázium mind a múltban, mind napjainkban nemcsak a reáltudományok terültén nyújt diákjainak kiindulópontot a későbbi tanulmányaikhoz, hanem megfelelő felkészülést ad az irodalom és a műveszetek területeire kalandozó leendő írók, költők, művészek számára is, függetlenül attól, hogy milyen profilú osztályban végeztek, hiszen a meghívott művészek közül volt, aki kemény matematika- fizika osztályt végzett, volt aki a természettudomány osztályba járt, voltak ex- filológusok és olyan vendégek is, akik a Gimi teológiai osztályaiban tanultak.
A mottó közös és örökérvényű: A Gimi, Gimi a miénk volt, miénk most is, és miénk marad mindörökké.
András Ágnes véndiák, szervező
Photo credit: Székelyhon