Iskolánk diákújsága 1874-ben látott napvilágot, és azóta két nagyobb „kényszerszünetet” leszámítva folyamatosan jelenik meg, havonta egy szám. Az újság 26 éve viseli az ÉBREDÉS nevet, mint a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diáklapja.
Ez alatt a 26 év alatt a diákok mindig érdeklődéssel olvasták a lapot, amelyhez az évek során hagyományok is kapcsolódtak.
Az újság szerkesztői önkéntes munkával állítják össze a kiadványt, a terjesztést is ők intézik. A szerkesztők, grafikusok, közreműködők mind iskolánk tanulói. Iskolánk diáklapjánál olyan diákok is tevékenykedtek, akik később neves újságírók, szerkesztők lettek nagyobb lapoknál (pl. Korunk, Krónika).
Fontos célja az irodalmi tehetségek bátorítása, a kapcsolatteremtés diák és diák, valamint diák és tanár között. Nem elhanyagolható az sem, hogy az Ébredés teret nyújt a véleménykifejtésre, lehetővé teszi az információcserét iskolán belül is. Egy ilyen jellegű újság lehetőséget ad a tehetséges diákok kibontakozására, és amellett, hogy színesíti a gimi életét (ezáltal hozzájárul az iskolán belül uralkodó hangulat javításához), kulturális nevelést is nyújt.
A Tamási Áron Gimnázium diáklapja megjelentetéséhez szükséges támogatást a Hebe Alapítvány biztosítja, és a DTP tipográfia és nyomda támogatását is élvezi. Emellett a szerkesztők pályázatok segítségével próbálják fenntartani az újságot a jövő nemzedékek számára. Szorítsunk nekik, hogy a mi érdekünkben is megkapják a pályázott összegeket, és szorgalmas munkájuknak köszönhetően „életben tartsák” az Ébredést!
Szorgalmas „utódok” jelentkezésében bízva talán nem túlzás kijelenteni, hogy ez a fajta „ÉBREDÉS” örök életű lesz.
Hogy miért működik még mindig, ennyi év után is iskolánk diákújsága, az Ébredés? Hogy miért dolgozunk vele mi, a diákok éjt nappallá téve, időnket és energiánkat nem sajnálva az iskolai év minden hónapjában? A válasz egyszerű: értetek, diákokért és az iskolánkért. Azért, hogy fenntartsuk ezt a csodálatos hagyományt, mely által írni vágyó, akaró diákok kibontakozhatnak, megmutathatják tehetségüket, kreativitásukat, mely által azok a diákok, akiket érdekel az, hogy mi történik a nagyvilágban, városunkban, iskolánkban, akiket érdekel a kultúra vagy éppen az, hogy mi jár iskolatársaik fejében, havonta kezükbe vehetik, és belefeledkezve egyéb teendőikbe néhány boldog percet élhetnek át az Ébredés olvasása által. Ugyanakkor az sem utolsó indok, hogy ha valaki akár több száz év múlva előkeresi majd a régmúlt idők Ébredéseit az iskola archívumából, akkor betekintést nyerhet majd arról, hogy milyen is volt az élet a mi időnkben, régen. Fontosnak tartom, és szívügyemnek érzem ezt a kérdést, mint főszerkesztő folyamatosan arra törekszem, hogy minél színesebbé, érdekesebbé varázsoljuk az újságot, minél inkább ráébresszük a diákságot arra, hogy értük dolgozunk, nekik próbálunk szólni, és megéri elolvasni az Ébredést. Az elmúlt két évben az Ébredés szerkesztői a színvonal fenntartása mellett leginkább a népszerűsítésre törekedtek, és törekednek mai napig, több-kevesebb sikerrel. Volt rá kezdeményezés, hogy színes lapokból álljon ezután az újság, ezáltal is érdekesebbé téve azt, ezért, amikor csak anyagi keretünk van rá, színes példányokat nyomtatunk, ami az újság színvonalát is emeli. Reményeim szerint idei évi terveink a statisztikát majd csak még inkább szépítik, és a következő évkönyvben majd még jobb eredményekről számolhatunk be!
Én ezúton is megköszönöm iskolánk támogatását, a szerkesztők és javító tanár munkáját, és kívánom, hogy mindenki szeretettel lapozza munkánk gyümölcsét, most és évek múltán is!
Az ÉBREDÉS e-mail címe: gimiebredes@yahoo.com
Orbán Eszter (az Ébredés főszerkesztője 2014-ben) és Tornai Szilárd (az Ébredés jelenlegi főszerkesztője)
ÉBREDJÜNK EGYÜTT!
Az Ébredés szerkesztőcsoportja a 2016-2017-es tanévben:
Főszerkesztő: Kis-Német Noémi
Grafika: Szilágyi Anna, Simó Ágnes
Szerkesztők: Bartalis Hunor, Bálint Előd, Benedek Zsuszanna, Dávid Ingrid, Demeter Orsolya, Demény Klaudia, Ferencz Gergő, Gothárd Ágnes,Györffy Lilla, Hidi Orsolya, Ilyés Edina, Jakab Szilamér, Laczkó Kata, László Kinga, Miklós Franciska, Miklós Nóra, Pál Henrietta, Sándor Éva, Sándor Szende, Simó Márton, Szabó József, Szász Zsuzsa, Székely Johanna, Tornai Szilárd, Tófalvi Nóra, Tököly Szilvia, Török Andrea, Trinfa Annamária, Varga Hunor, Vass Réka-Eszter
Keresztrejtvény: Vass Réka-Eszter
Tördelés: Tornai Szilárd
Javító tanár: Bíró Sára