Ez gáz! A fizika mindenkié!
Köszönjük Szathmáry Dorka és Szabó Samu fotóit. 🙂
KÖSZÖNJÜK A SZÉKELYUDVARHELYI KÖZÖSSÉGI ALAPÍTVÁNY ÉS A HEURÉKA ALAP TÁMOGATÁSÁT!Székely Zoltán, fizikatanár, programfelelős
„Uram, Te voltál hajlékunk nemzedékről nemzedékre.”
Zsoltárok könyve 90,1
A Törökbálinti Református Egyházközség szavalóversenyt hirdetett a Reformáció 500. évfordulója tiszteletére, melyre városunkból 14 diák és három kísérő pedagógus utazott el október utolsó hétvégéjén.
A verseny témája: istenes költészet a magyar irodalomban. A szavalók három kategóriában örvendeztették meg a hallgatókat szebbnél szebb verseléseikkel.
A zsűri elnöke, Kautzky Armad színművész a kiértékelő alkalmával köszöntötte a határon túlról érkezőket, megköszönte a pedagógusok és szülők fáradságos munkáját, és kiemelte, hogy a székelyföldi ember a lelkét és testét csodálatosan ünneplőbe tudja öltöztetni.
A díjazás öröme bearanyozta mindannyiunk lelkét.
A legkisebb korosztály II. helyezését Székely Ágnes, III. osztályos tanuló érdemelte ki.
Ferencz Vince, VII. osztályos diákunk korosztályában III. díjjal gazdagodott.
A legnagyobbak kategóriájában Tamás Boróka, X.C osztályos tanuló III. helyezést, míg Geréb Hanna, XI.B osztályos tanuló II. helyezést ért el.
Köszönjük a törökbálinti lelkipásztor, Kis Gergely Márton és gyülekezete kedves, szeretetteljes fogadtatását.
Gratulálunk a díjazottaknak, és kívánjuk, hogy a továbbiakban is érezzék azt, hogy ujjongóan jó Istennek zengeni zsoltárokat!
Székely Emőke – Katalin, elemi tagozatos tanár
Örömünkre szolgál hírt adni, hogy október 20-án Gimiwood buli volt a suliban.
A VIII. osztályosok szervezték az V-VII osztály számára. Magunk között csak így neveztük: sulibuli. Volt ott süti, szendvics, üdítő és jó hangulat. És ha már a vidám szavaknál tartunk, azt is megemlítjük, hogy a vetélkedő mellett subidubi is volt. Szólt a zene, jártuk a táncot. A vetélkedő témája a ’80-as évek volt. Győztes a VII. osztály lett. Gratulálunk a szervezőknek, a nyerteseknek és minden résztvevőnek!
Köszönetet mondunk Péterfi Margit osztályfőnöknek a támogatásért!
Bim-Bam
A fotókat Bekő Máté készítette.
Ezzel a címmel szervezett egy nevelési projektet iskolánk 2017 október 5-én, a Pedagógusok Nemzetközi Napján László Mária és András Ágnes tanárok kezdeményezésére.
Az elemi osztályokon kívül részt vett két középiskolai osztály is a projektben: a X. A és a XII. A.
A rendezvény mottóját William Arthur Ward -tól kölcsönöztük. Szerinte: „A középszerű tanár beszél. A jó tanár magyaráz. A nagyon jó tanár bemutat. A kitűnő tanár inspirál.”
Az elsősök az udvarhelyi polihisztorról, Mátéffy Béla életéről és munkásságából kaptak ízelítőt László Mária tanítónő segítségével, az előkészítősök Székely Emőke Katalin tanítónő vezetésével, a másodikosok és negyedikesek Nyárádi Izabella ás Fancsali Adél tanítónők irányításával Gárdonyi Géza tanítói múltjába pillanthattak bele, a harmadikosok pedig Szabó Zsuzsa tanítónőnek köszönhetően Winkler Márta pedagógusi munkájáról tudtak meg érdekességeket. A X. A osztály tanulói Godra Hajnal osztályfőnök és informatika tanár vezetésével csoportmunkában ppt bemutatókat hoztak létre tanári példaképeikről. A XII. A osztály osztályfőnökük, Szélyes Emőke segítségével az elhunyt gimis tanárokról gyűjtöttek információkat és virágot vittek a síremlékeikhez.
Öröm volt látni, hogy érdemes, akárcsak egy napra is kiszakadni a mindennapok sodrásából, és elgondolkodni, hogy mi mindent köszönhetünk mi mind, egykori és jelenlegi diákok azoknak a pedagógusoknak, akik példájukkal és tanításukkal jobbá próbálták és próbálják tenni életünket.
András Ágnes
Korszerű, interaktív kiállításon vettek részt iskolánk másodikosai, ötödikesei és hetedikesei a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban.
A Weöres Sándor életét, életművét bemutató rendhagyó kiállításon a „bőrükön érezhették”, közvetlenül megtapasztalhatták diákjaink, hogyan működik a költészet. A budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum csodálálatos tárlata a modern technika segítségével egy élő, működő költészetet jelenített meg, felkeltette diákjaink érdeklődését.
„Nekem nagyon tetszett a kiállítás, mert rengeteg interaktív eszközzel kelti fel a szemlélő érdeklődését.”
„Eddig már több kiállításon is voltam a Haáz Rezső Múzeumban. Sosem kellett csalódnom, de a mostani keltette fel leginkább az érdeklődésem az érhető magyatázat miatt.”
„Nekem azért tetszett a kiállítás, mert az elején kaptunk egy keresztrejtvényt, amit ki kellett töltenünk, ezáltal végigolvastunk mindent.”
Az idei tanévben nem kellett sokat várni, hogy elkezdődjön az élet a középiskolások számára. 2017. október 6-án megrendezésre került a Gimysterious, iskolánk gólyabálja.
A gólyaválogatáson nehéz dolga volt a szervezőknek, de végül mindegyik osztályból kikerültek a legügyesebb kilencedikesek. Az A osztályból Krizbai Kázmér és Gergely Anna lett a kiválasztott, a B-ből Mátyus Bence és Szígyártó Nikolett, a C osztályt Szász Zsuzsa és Egyed Ábel képviselte, míg a D osztályból Kovács Hunor és Szabó Eszter, az E-ből pedig Tarcsafalvi Szabolcs és Nyisztor Boróka lettek a főgólyák.
Az idei gólyabál köré egy történetet írtunk, miszerint az osztályprofiloknak megfelelő szakemberek kiemelkedő munkásságukért meghívást kapnak egy vacsorára. A vacsorára egy szigeten, egy gazdag ember villájában kerül sor, csak a házigazda eltűnik, és a meghívottak pedig magukra maradnak. A végén kiderül, hogy a gazda nem is tűnt el, hanem csak próbára tette a vendégeket, hogy lássa, ki érdemli meg, hogy az örököse legyen a szigetének és nagy villájának.
A többi évtől eltérően az idén nem 12.-es diákok, hanem a Szomszédnéni Produkciós Iroda vezette le az egész műsort. Dobott egyet a hangulaton az ők előadása is, ügyesen végezték a feladatukat.
Az előadás telt házzal zajlott le. Mind az 1000 jegy elfogyott elővételben, a helyszínen nem is lehetett jegyet kapni. Az azt követő bulin is szinte ötszázan vettek jegyet. Senki sem számított ekkora sikerre!
A műsor a gólyák táncával kezdődött, majd fogadalmat tettek, hogy ügyes, hűséges diákjai lesznek a Giminek. Utána egyből a szervezők tánca következett, ahol körülbelül 60 szervező állt a színpadra. Ezután sorra bemutatkoztak a gólyáink, és azon kívül még három feladatnál kellett helyt állniuk. A szervezők figyeltek arra, hogy a kreativitásukat, tudásukat, és rátermettségüket is meg tudják mutatni a versenyzők. A feladatok között a Szomszédnéni szórakoztatta a közönséget. Mialatt a zsűri meghozta a döntését, az iskola kórusa állt színpadra. A Sound of Silence dallal hatalmas sikert arattak.
Végül az idei győztesek a B osztály versenyzői lettek, ők fogják majd képviselni iskolánkat a városi gólyabálon. Nagy gratuláció nekik, és sok sikert a további megmérettetéseken!
Még egyszer köszönjük a segítséget az iskola és a tanárok részéről, köszönjük a támogatást mind az összes cégnek és személynek, akik valamiféle módon támogattak, vagy hozzájárultak az eseményhez. Hatalmas élmény volt az egész szervezés és gólyabál, minden fáradalmat megért!
Dósa Eszter
Nagy köszönet a fotókért Dávid Attilának.
Aki nincs az interneten, az nem is létezik. Ugye ismerős ez a mondás? Ennek megfelelően, úgy tűnhet, hogy a 2016-17-es iskolai évben a Vitéz Lelkek nem léteztek. Pedig az off-line valóság cáfolja ezt, csak éppen nem maradt nyoma az iskola honlapján. Ezt pótolandó, megpróbálom röviden összefoglalni , mi is történt az elmúlt időszakban. Mert a Vitézek igenis léteznek és dolgoznak. A nyárról még van egy rövid írás, de a folytatásról már nincs.
Még repertoáron maradt az Equus, ami kipróbálta a kocsmaszínházi létet is. Sikerrel, akárcsak a Míg szeretlek, élek című összeállítás. Az előbbi majdnem 20 előadást ért meg, az utóbbi 11-et.
A tanév kezdetén a megszokott felvételi , aztán az új darab, a Mary Poppins. Habkönnyű játék egy legendás és varázslatos nevelőnő hatásáról. Sikerére vall, hogy 17 előadásunk volt belőle. A “nagyok” mellett méltó partnernek bizonyult a két gyerek alakítója:Fancsali Bolárka és Szántó Mihály.
Elkészült Bálint Előd egyéni előadó estje is, Az én cirkuszom. Ezt a darabot is meghordoztuk mindenfelé. Részt vettünk vele versenyen kívül az udvarhelyi színjátszó fesztiválon és szerepeltünk vele a könyvtárak éjszakáján, a kései időpont ellenére teltházzal. Előd teljesítménye mindenütt elismerésre talált.
A hétköznapok a megszokott módon folytak:próbák, előadások, beszélgetések. Sajnos, amint az lenni szokott, sokan végeztek. “Lovaggá” ütöttük őket búcsúzóul. Sajnáltuk, hogy elmennek, de örültünk is, hogy olyan útra lépnek, amit maguknak szerettek volna. Persze ez nem jelenti azt, hogy megszűnnének vitéznek lenni,s alkalomadtán ne jönnének vissza.:)
Jött a nyár, a táborozásokkal. Mindenik korosztály más-más tematikával foglalkozott. A kicsik játékosabban, a nagyok komolyabban. A nagyok tábora sosem látott létszámra duzzadt, 48 diák volt kíváncsi a mesterséges intelligenciára, a tábor aktuális témájára. Szokás szerint ez a tábor is az “öregek” napjával zárult, melyen a már érettségizettek vehettek részt. Az esőzések és viharok ellenére elmondhatjuk, hogy a vitézeknek ismét jó nyara volt.
Megkezdődött a 2017-18-as iskolai év. Szabó Zsolt magánestje október 2-án szerepelt Segesváron, ahová nagyon szeretünk járni, mert kedves közönsége van. Az előadás mellett Szász-Mihálykó Mária bemutatta a friss könyvét is, a “Költs fel, ha véget ér a suli” címűt .
Megvolt a felvételi, megvannak a tervek, a munka elindult ebben a tanévben is. Reméljük, sikerrel.
Szász Mihálykó Mária tanárnő a Költs fel, ha véget ért a suli című könyvének bemutatójára 2017 szeptember 21-én került sor.
Izgalmas volt a tanárnő bemutatóján részt venni, mert nyílt titok volt, hogy a könyv készül, s örültünk, hogy kikerült a nyomdából. Mi, diákok is közreműködtünk a megszületésében, hiszen számtalan esetben beszélgettünk az életünket kitöltő iskoláról. Egyébként a könyvben a mostani tizenkettedikesek fogalmazásaiból is vannak részletek.
A terem zsúfolásig megtelt, még pótszékekre is szükség volt. A bemutató a Pink Floyd közismert klipjével kezdődött, s a Szőcs Endre vezette laza beszélgetéssel folytatódott. Szabó Zsolt verse (Kányádi Sándor: Az öreg iskola ünnepére) hangsúlyozta, hogy ez a könyv az iskola előtti tisztelgés is szeretne lenni,hisz közeleg a 425. évforduló.
A „Te feladatod” című szöveg, amit a vitézek adtak elő, arról szólt, hogy nem mindegy a mi hozzáállásunk az élethez, s tőlünk függ, hogy teli vagy üres poharat látunk.
Természetesen énekkel folytatódott,- ez már vitéz sajátosság. Bemutatkozott Berkeczy Emőke , aki a Jézus Krisztus Szupersztár–ból Mária Magdolna áriáját énekelte gyönyörűen. Majd közös dalok következtek. A Csodálatos világ éneklése alatt a nézőtérről a jelenlegi és régi vitézek a színpadra vonultak, amivel könnyekig meghatották a tanárnőt. De mi úgy éreztük, hogy ott a helyünk a tanárnő mellett, hisz ő is mindig mellettünk állt. S jól esett együtt énekelni, hogy „ez itt a menyország”, mert ugyan nem tökéletes, de a mienk.
Szabó Zsolt
