Hírek

Hírek


Farsangbúcsúztatás a tanáriban

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   feb. 18, 2026  |  Hírek

A Gimben évtizedek óta a tanári kar szereplésével előadott Steven Cook farsangi komédiák jelentették a télbúcsúztatás legvidámabb eseményét.

A szerzővel szoros „baráti” viszonyban lévő dr. Szakács István Péter magyar szakos kollégánk nyugdíjba vonulásával Steven Cook is visszahúzódott felföldi birtokaira, s azóta, az egyre nehezedő körülmények ellenére, a nagyra becsült előd nyomában araszolva próbáljuk életben tartani ezt a hagyományt.

2022- ben a Covid miatt nem került sor előadásra, 2023-ban A túlélők című darabot a Gimi dísztermében adták elő a Gimis tanárok, ezúttal a forgatókönyv írója és a darab rendezője András Àgnes volt. A következő év farsangi időszakára a bentlakás bezárását is magával vonó gyász nyomta rá a bélyegét, akkor nem volt sem helye, sem ideje a komédiázásnak. 

2025-ben Zeteváralján, a nőnapi ünnepség keretében került sor az első felolvasó színházi produkcióra: a Gimi tanárai a Gimizoo című darabot ( András Ágnes szerzeménye) adták elő jelzésszerű állatfül fejpántokkal emlékeztetve az általuk előadott állatszerepekre.

Ezt a hagyományt folytattuk tovább az idei farsang befejezéseként: A tanárok viadala című komédiát olvasta össze a Gimi munkaközössége az iskola tanári szobájában. A darab apropóját ezúttal a legújabb kerettanterv tanári állásokat veszélybe sodró jellege adta: a darab szerint a tanárok munkaközösségei sorra próbálták meggyőzni a diákok és szülők képviselőit (Fekete Mária, Pető Kinga), hogy az általuk képviselt tantárgyaknak van létjogosultsága a Gimiben, de, sajnos, hiába.  Végül az üres latin katedrára nyugdíjból visszahívott Tőkés Ildikó mentette meg mindenki állását, s latinos ritmusokkal zárult a komédia, reményt csillantva fel a tanügy helyzete miatt kiábrándult tanárok szemében. 

A felolvasást jó hangulatú lakomázás követte, ami alatt kiderült, hogy mindenkinek jól esik egy kicsit kibújni a mindennapok megszokott szerepéből és önfeledten jàtszani, mókázni, magunkon és egymáson nevetni. Persze az lenne az igazi, ha jó hangulatú próbák, kreativitást próbára tevő jelmezválogatások előznék meg a diákközönség által megtapsolt, zeneileg aláfestett, díszletekkel ellátott színpadi előadást. Reméljük, a jövőben majd ez is valóra válik.

Van ok a bizakodásra, hisz az évek teltével mind több és több tanár ölt maskarát a TADISZ által szervezett, húshagyó kedden sorra kerülő iskolai farsangbúcsúztatáson, felfedezve annak az évente csak egyszer átélhető csodának a báját, amikor élő népzenére ropja Piroska a farkassal, dinoszaurusz az űrhajóssal, tündérek a boszorkákkal, diák és tanár egyforma jó kedvvel.

 

András Ágnes, angoltanár

 

 


Érték, amit tovább viszünk

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   feb. 17, 2026  |  Hírek


Vannak értékek, amelyek személyes fejlődésünk, életutunk szerves részei. Értékek, melyek összehoznak, kiteljesedésre visznek, akár a reményt csillantják fel előttünk.

Tanulmányaink során is vannak építőkövek, útjelzők: értékek, melyek meghatározóak tudnak lenni, és alapjaiban vezérelvként definiálják életünk fonását.

Kis- és nagy diákjaink életének immár szerves része az évről-évre megrendezett Kenguru Angol Nyelvi Verseny, amit értékként aposztrofálhatunk. 

A verseny feladatrendszere életkorhoz és nyelvi szinthez igazított, amely biztosítja a differenciált értékelést. A feladatok elsősorban a nyelvhasználatra, a szövegértésre és a funkcionális nyelvi kompetenciákra épülnek, szemben a kizárólagos nyelvtani ismeretek számonkérésével. Ám nemcsak nyelvi és kognitív kompetenciát fejleszt a verseny, illeszkedve az intézményesített oktatáshoz, nagyszerű kiegészítő eszközként funkcionálva, hanem belső motivációt erősít és attitűdformáló erőként hat. Hisz hatással van a tágabb értelemben vett motivációra és a nyelvelsajátítás iránti hozzáállásra.

Ugyanakkor ez egy tanulmányi esemény, ami összeköt és összehoz. Nagy hozadéka, hogy olyan meggyőződést ad(hat), hogy: igenis, lehet sikereket elérni; hogy a cél beteljesedése csak egy karnyújtásnyira van, ha életünk része az angol nyelvvel és kultúrával való napi találkozás tanintézményesített oktatási formában vagy akár azon túl. 


Nekünk, szaktanároknak a mérhető és kézzelfogható eredményen túlmutató érték a kitartó nyelvtanulás, az évről évre utókövetett egyéni fejlődés, az odaszánás, valamint a csillogó szempárok a díjkiosztó ünnepélyen.

Summa summarum: a Kenguru Angol Nyelvi Verseny létjogosultságát a kis- és nagy diákok determinálták és determinálják. Maga a verseny jelentős pedagógiai és akadémiai értékkel bír, tudvalevőleg erősítve a nyelvi és kognitív kompetenciákat, a tanulási motivációt, szervesen illeszkedve az intézményi nyelvoktatás célrendszeréhez. Aktív szerepet játszik a diákok hosszú távú akadémiai és személyes fejlődésében, ezáltal fontos eszköze a korszerű idegennyelv-oktatásnak.

Amint kifejtettük, ezen a versenyen mindenki nyer valamilyen formában. Mindazonáltal, hadd listázzuk a jók között a kiválókat.

 

A 2025. november 20-án zajlott versenyen a szervezők által megállapított ponthatáros értékelő alapján dobogós helyezéseket értek el a következő tanulók: 

 

Elemi tagozat:

Péter Dániel - I. díj (tanára: Máté Imola)
Dimén Ábel - I. díj (tanára: Máté Imola)
Péter Mátyás - II. díj (tanára: Máté Imola)
Molnár Benedek - II. díj (tanára: Máté Imola)
Péter Szabolcs-Ferenc - II. díj (tanára: Máté Imola)

Általános tagozat

Lukács Péter - III. díj (tanára: Máté Imola)
Szőcs Lehel - III. díj (tanára: Máté Imola)
Bálint-Lőrinczi Aba - III. díj (tanára: Máté Imola)
Albert Anna Júlia - III. díj (tanára: Máté Imola)
Székely Viktor - III. díj (tanára:Sántha Delinke Beáta)
Ivácsony Bence - III. díj (tanára:Sántha Delinke Beáta)
Bálint-Major Kende - III. díj (tanára:Sántha Delinke Beáta)
Vas-Tifán Ábel - III. díj (tanára:Sántha Delinke Beáta)
Dumitrescu Anna- III. díj (tanára:Sántha Delinke Beáta)
Cseke Anna-Boglárka - III. díj (tanára:Sántha Delinke Beáta)
Mester Zalán - III. díj (tanára:Sántha Delinke Beáta)
Koncsag Szász Gergő – II. díj (tanára: Máté Imola)
Tankó Mátyás - I. díj (tanára: Máté Imola)
Várday Lilla – II. díj (tanára: Máté Imola)
Gedő Levente-Örs - II. díj (tanára: Máté Imola)
Aisha Sawaya Kim – II. díj (tanára: Máté Imola)
Leitman-Csata Botond - II. díj (tanára: Máté Imola)
Dávid Zsolna - III. díj (tanára: Máté Imola)
Imre Maja Denissza - III. díj (tanára: Máté Imola)
Nagy Regő Pál - II. díj (tanára: Papp-Schulleri Beáta)

Középiskolai tagozat

Moldován Balázs - I. díj (tanára: Berecz Anna Krisztina)
Hilbel Rudolf - II. díj (tanára: András Ágnes)
Bálint-Major Magor - II. díj (tanára: András Ágnes)
Nagy Lajos - II. díj (tanára: Berecz Anna Krisztina)
Várday Zoárd - III. díj (tanára: Berecz Anna Krisztina)
Koncsag-Szász Péter - III. díj (tanára: Berecz Anna Krisztina)
Balla Kende-Miklós - III. díj (tanára: Máté Imola)
Zakariás Gergő - III. díj (tanára: Tankó Edith)
Sorbán Anna - I. díj (tanára: Szűcs-Olcsváry Melinda)
Bálint Ádám - III. díj (tanára: Berecz Anna Krisztina)

Az ünnepélyes díjátadás keretében a versenyzők az oklevelek mellé ajándékot kaptak, a díjazottak meg további értékes angol nyelvű olvasmányokkal gazdagodtak.

Szívből gratulálunk minden versenyzőnek a kiváló helytállásért!

Máté Imola,
angoltanár


 


Irány Costa Rica!

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   feb. 10, 2026  |  Hírek
Kedves gimisek!

Tavaly rendkívüli és páratlan lehetőség nyílt meg iskolánk diákjai előtt: a GIMI2US program keretében 25 tanulónk látogatott el az Amerikai Egyesült Államokba, Evansville városába és Chicagóba.  Az út életreszóló élményt, új barátságokat, értékes tudást és felbecsülhetetlen tapasztalatokat hozott mindannyiuk számára – és egy új hagyomány kezdetét jelentette.

 

Örömmel jelentjük be, hogy a közös munka folytatódik!

 

Iskolánk két lelkes véndiákja, Dr. Gergely István és Anna kezdeményezésére egy újabb különleges tanulmányi kirándulás szerveződik, ezúttal Costa Ricába, 2027 tavaszán.

 

A program során a résztvevők egyedülálló módon ismerhetik meg Közép-Amerika természeti csodáit, biodiverzitását, kultúráját és mindennapi életét. A diákok esőerdőket, nemzeti parkokat és vulkáni tájakat fedezhetnek fel, ellátogathatnak helyi középiskolákba, és közvetlen tapasztalatot szerezhetnek a fenntarthatóságról, a természetvédelemről és a nemzetközi együttműködésről.

 

Ez a tanulmányi kirándulás nem csupán utazás, hanem inspiráló tanulási élmény és életre szóló kaland.

 

A részletes programleírás az alábbi linken érhető el: Costa Rica – Educational Journey 

Érdeklődni az alábbi telefonszámokon lehet: 0749012156 és 0730613119.


komédiTÁsos ajándék maturandusainknak

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   feb. 10, 2026  |  komédiTÁsok, Hírek

 

 A ’26-os évfolyam nagykorúsítási ünnepségére hatalmas erőbedobással, s még annál is inkább lelkesen készült a sok világjáró, fáradt komédiTÁs.

Hiszen kerek egy héttel a nagy nap előtt, kimerülten, s rengeteg új élménnyel s tudással a zsebünkben tértünk haza Budapestről, az Ádámok és Évák Ünnepségről, melynek témája Vörösmarty Csongor és Tündéje volt. Ez csupán azért megemlítendő, mivel ettől az eseménytől megihletődve készülődtünk a Maturandusz előadásra is, kéz a kézben, olykor ezt a darabot, olykor a másikat próbálva délutánonként. 
    

Igazán szívünkhöz nőttek a szereplők, már-már egymás szövegét is kívülről fújtuk, s így bármely karakter szerepébe bújva, jó hangulatban teltek a próbák. Különleges mesevilágot tár elénk az eredeti darab, melyet Mezei Gabriella és Jakab Tamás színészek segítségével, az ő szárnyaik alatt vittünk színre. Sokszínű, s egyedi történetet sikerült a legvégén kikerekíteni belőle, saját, elképzeléseink s személyünk belevive a jelenetekbe. Példának okáért felhoznám a tündérek csoda szép fehér ruháját, melyben áhítatban táncolva akasztgatták az almákat a fára, mindegyikükön valahol egy felbukkanó, élénkvörös kiegészítő. Ez sem volt ám véletlen, hiszen az eredeti darabban a tündérek „nemtő’’ néven vannak emlegetve. Persze, mi próbák közben, nevetések közepette „mentőkként’’ emlegettük őket, kifigurázva a hasonló hangzást. S valahogy rájuk ragadt a név, így mikor azon gondolkoztunk, milyen ruhában libbenjenek színpadra, az az ötlet támadt, miért ne öltözhetnének a mentősök színeibe, fehérbe, s vörösbe. Bár egyszerű szójátékként indult az egész, a végén egész jól mutatott ez a párosítás. 
    

Egy másik kiemelendő részlet az a fuvola beépítése volt a darabba. A zene persze mindig remek kiegészítője a történet mesélésnek, de ilyen élő, ilyen kézzelfogható módon különleges volt megtapasztalni. Bár a próbák a hangszerrel nem voltak bakimentesek, hisz a fuvola egyszer sajnos meg is sérült, szerencsére a végén minden összeállt, s sem a zenész, sem a hangszer nem szenvedett túl nagy kárt. 

Ezentúl megemlíteném még a szívünknek kedves komédiTÁst, akitől sajnos ezzel a darabbal búcsút vettünk, hisz iskolánk kapuin hamarosan átlépve a nagyvilágban találja magát Dorka.  Mózes Dorka, aki a darab mozgató ereje volt, mint a gonosz, s irigy Mirígy, oszlopos tagja volt kis közösségünknek. Hatalmas ajándék volt, hogy még egyszer utoljára együtt dolgozhattunk, s reméljük, számára is szép emlékként marad meg a közös munka s játék. 

Mindent összevetve, bár szembesültünk nehézségekkel a felkészülés hetei folyamán, s még az előadás pillanatában is, hatalmas, s legfőképp pozitív élmény volt, csupán azt tudom remélni, a nézők számára is hasonló tapasztalat volt; hiszen kicsit ez is volt a célunk, valami szépet, maradandót, s lehetőleg nem elcsépeltet adni útravalóul a búcsúzó tizenkettedikeseknek, Vörösmarty örök érvényű gondolatait új keretbe helyezve. 

    Farkas Hanna-Gréta, X. B osztály
 

 

Nem gondoltam, hogy csupán 7 próba alatt ilyen tartalmas előadást lehet megvalósítani.

A próbák gördülékenyen mentek, hála Mezei Gabriellának és Jakab Tamásnak. Szerencsére pozitívan csalódtunk, abban a tekintetben, hogy vajon sikerül-e időben elkészülnünk, mert produktívak voltunk és mindenki komolyan vette a szerepét. Persze sokat kacagtunk is,  mert pár jelenet kimondottan szorakoztató volt számunkra. 
Kis előadásunk Csongor és Tünde szerelmét és egymásra találását mutatta be. Az ők szerelmük inkább mesebeli és romantikus. Eközben betekintést nyerünk Balga és Ilma szerelmi szálába is. Ők viszont inkább a komikus és földi szerelmet mutatják be. Mózes Dorka (a mi vegzősünk 🫶) alakításában, Mirígy megpróbálja elrontani a szerelmüket, próbalja akadályozni őket mindenben.  

Szerintem az előadás csodás lett. Sok pozitív visszajelzést kaptunk és építő kritikát is. Szép munkát végeztünk. Igazán hálás vagyok, hogy részt vehettem az előadásban.

Fábián Sára, IX. E osztály

 

 

Kedves előadásunk gördülékenyen összejött, mert kellő erőbedobással vágtunk bele. 

Persze a kellő jókedv sem maradt el ami a legjobb üzemanyagként hajtott minket a próbákon. Mindegyikünkben maradt néhány Vörösmarty szöveg, és reméljük ez a végzősökre is igaz. Az előadás számukra azt az érzést  keltheti, hogy az egyetlen igaz és biztos érték a szerelem, vagy legalábbis a szeretet. Én a tudós szerepébe bújtam, aki egyike a három vándornak, akik végül kisemmizve érnek vissza a kiindulópontra, mert boldogságuk forrása álságos és magánytól kongó. Az ők példájuk figyelmeztetéssel szól végzőseinknek, hogy legyenek szerények, megfontoltak és elővigyázatosak, hogy a legjobb döntéseiket hozhassák felnőttkorukban. S mint Balga és Ilma esetében is, a jókedv meg kedély se maradjon távol tőlük! 

Flórián Kristóf, XI. E osztály
 


Nagykorúsítás (2026)

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   feb. 04, 2026  |  Hírek

 

2026. január 30-án ezúttal a Városi Sportcsarnok adott otthont iskolánk azon ünnepségének, amikor felnőtté avatjuk végzős diákjainkat.

Ez az az este, amikor megszűnnek a „majd anya megoldja” és a „majd apa elintézi” mondatok, amikor elindul az éles üzem és egy új rendszer veszi kezdetét: az önállósági mód, szülői háttértámogatással vészhelyzet esetére. 

 

Kedves maturandusaink, kívánjuk, hogy őszintén és szeretettel mindig azt az utat tudjátok választani, amelyiken a legjobban meg tudtok maradni embernek!

 

 

XII. A osztály

Osztályfőnök: Dávid Géza

 

 

XII. B osztály

Osztályfőnök: dr. Ozsváth Imola

 

 

XII. C osztály

Osztályfőnök: Marosfői Katalin

 

 

XII. D osztály

Osztályfőnök: Pap-Schulleri Beáta

 

 

XII. E osztály

Osztályfőnök: Nagy Hajnal

 

 

 

Iskolánk igazgatója, Laczkó György úr eképpen biztatta  végzőseineket, akik most készülnek kilépni ebből a biztonságos rendszerből, és kezdik el felépíteni a sajátjukat.

 

Afrika esőerdejében, egy folyó mellett élő népnél a lányokat nem a faluban avatták felnőtté. Amikor eljött az idejük, az asszonyok hajnalban elvezették őket a vízhez. Nem siettek. Tudták, hogy ami fontos, az nem kér gyors lépteket. A folyóparton a lányt leültették, és a legidősebb asszony ezt mondta: „Ez a víz többet emlékszik, mint bármelyikünk. Ma hallgatni tanulsz.”

A lány egész nap ott maradt. Figyelte, ahogy a víz elsodorja az ágakat, tükrözi az eget, és ugyanaz marad akkor is, amikor minden más változik. Volt, hogy nevetni akart, volt, hogy sírni. A víz egyikre sem válaszolt csak folyt. Naplementekor az asszonyok visszatértek, és a lány kezébe adtak egy edényt. „Meríts” – mondták. A lány merített. A víz hideg volt, nehéz, élő. Az öregasszony így szólt: „Mostantól nemcsak hordozod az életedet, hanem megtartod másokét is. Lesz, hogy csendben. Lesz, hogy láthatatlanul. Ahogy a víz.” A lány ekkor lett nő, nem azért, mert már mindent tudott, hanem mert megtanulta: az erő nem mindig hangos.

A szavannán élő népnél a fiúkat éjszaka vitték ki a pusztába. Nem kaptak fegyvert, csak egy parazsat egy cserépedényben. Az öregek ennyit mondtak: „Reggelig életben tartod.”

A fiú leült, körülötte sötét volt. A tűz fénye kicsi volt, törékeny. Ha túl közel hajolt, megégette. Ha elhanyagolta, kialudt. A szél próbára tette, a félelem elvette a figyelmét. Az éjszaka hosszú volt. A fiú rájött: nem uralkodnia kell a tűzön, hanem figyelnie rá. Táplálnia, de nem pazarolnia. Őriznie, de nem birtokolnia. Amikor felkelt a nap, a parázs még izzott. Az öregek köré álltak, és az egyik így szólt: „Mostantól nem az erőd tesz férfivá, hanem az, hogy mit nem pusztítasz el vele.”

A fiú visszatért a közösségbe nem harcosként, hanem őrzőként.

A természeti népeknél a felnőtté válás nem egy dátum volt, hanem egy pillanat, amikor a közösség azt mondta:

 

Most már számítunk rád. Nem azért, mert mindent tudsz, hanem mert készen állsz felelősséget vállalni azért, amit még tanulsz.

 

Ezekben a beavatásokban a fiatalokat gyakran a természethez vitték. A vízhez és a tűzhöz. Nem próbák voltak ezek, hanem tükrök.

A víz azt mutatta meg nekik, hogy az élet folyamatosan változik. Hogy lesznek időszakok, amikor sodor, és lesznek olyanok is, amikor meg kell állni, figyelni, elengedni. A víz nem kérdezi, készen állsz-e – csak megy tovább. És neked meg kell tanulnod vele együtt mozdulni.

A tűz pedig arra tanított, hogy az erő nem játék. Hogy amit nem gondozol, az kialszik. Amit túl erősen akarsz irányítani, az elég. A tűz nem azt méri, mennyire vagy erős, hanem azt, mennyire tudsz felelősen bánni azzal, amid van.

Kedves Maturandusok!

Ma nem küldünk benneteket egyedül az erdőbe, és nem kérjük, hogy őrizzetek parazsat hajnalig. De az élet igenis fog ilyen helyzetek elé állítani. Lesznek döntések, amikor nem lesz kézikönyv. Lesznek pillanatok, amikor senki nem mondja meg, mi a helyes.

A nagykorúság nem azt jelenti, hogy mostantól mindent egyedül kell megoldanotok. Azt jelenti, hogy ti vállaljátok a döntéseitek következményeit. Hogy tudtok segítséget kérni és felelősséget vállalni akkor is, amikor nem kértek.

Ma nem búcsúzunk tőletek. Ma helyet adunk nektek. Mostantól nemcsak részei vagytok a közösségnek hanem alakítói is.

És ahogy a régi beavatások üzenték: a felnőtté válás nem cél, hanem kezdet.

Isten segítsen benneteket!

 

Minden önálló döntés mögött ott vannak azok, akik éveken át figyelték, támogatták és nemsokára elengedni kényszerülnek maturandusainkat. Iskolánk szülőbizottsági elnöke, Szász Ildikó hangosította ki a lelátókon helyet foglaló szülők gondolatait.

Kedves Tisztelendő Atya!
Tisztelt Igazgató úr! Kedves Igazgató-helyettes Asszony!
Tisztelt Tanárok és kedves Szülők!
Kedves Gyermekeink! 


Arra még a közelmúltban sem fogadtam volna nagyobb tételben, hogy eljön az idő, mikor – hellyel-közzel – valamiféle rutinra teszek szert a beszédmondás területén.

Arra pedig, hogy egyszer a saját fiam fog felkonferálni egy egész sportcsarnokot megtöltő rendezvényen, még álmomban sem gondoltam volna. Ráadásul a Tamási Áron Gimnázium Szülőbizottságának képviselőjeként, ami rendkívül hivatalosnak, unalmasnak és – mitagadás – meglehetősen ridegnek is hangzik. Főleg, ha az ember füle az édesanyámhoz szokott.


Kedves Szülőtársak!


Ha viszont már így hozta az élet, akkor bizonyára nem veszik zokon, hogy elsősorban egy édesanya szemszögéből közelítem meg a mondandómat.

És kérem, azért se nehezteljenek rám, ha egy kicsit személyesre sikerül. Akik közelebbről ismerik a mi családunkat, azok tudják, hogy három gyermekünk átlagéletkora nagyjából most éri el a tizennyolc évet.

Amikor – a beszédre készülve – megkérdeztem tőlük, hogy mégis mit lehet mondani ilyenkor egy tizennyolc évesnek, ami érdekes, tanulságos, de egyben szívhez szóló is lenne, csak lemondóan legyintettek. Nyugi, Anya, nincs ilyen.

Én pedig akkor gondolkodtam el rajta, most pedig – elnézve Titeket – szembesülök is vele, hogy egy olyan szertartás előtt állunk, amiről azt hittem, sosem fog elérkezni. Legalábbis nem ilyen hamar. Hiszen tegnap még egy bölcsőben ringattunk, ma pedig itt álltok előttünk felnőtt emberként.

És bár a szívünk lüktetése még mindig azt súgja, hogy „ő az én kicsi gyermekem”, a szemünk már látja, hogy milyen egyedülálló, csodálatos személyiség lett mindannyiatokból.

Pedig élénken él az emlékezetünkben, amikor megtanultatok beszélni, és a „miért?” volt a kedvenc szavatok.  Akkor még azt hittük, ez a legnehezebb szülői kihívás.  Aztán jött a kamaszkor, és rájöttünk: a csendes, váll- és szemöldökrándító válaszok a legnehezebbek. De ma, ezen a napon eszmélünk rá, hogy minden „miért?”, minden csend és minden hányaveti, szórakozott megnyilvánulás része volt annak az útnak, ami idáig vezetett.


Kedves Gyermekeink!


Van néhány titok, amit ma este meg kell osztanunk Veletek.

Először is: mi, édesanyák még mindig nem értjük azt a matematikát, amit tavaly vagy tavalyelőtt tanultatok. Már évekkel korábban felhagytunk a probálkozással. 

Másodszor: bár mindig azt mondtuk, hogy „majd megtanulod”, mi sem vagyunk teljesen biztosak afelől, pontosan miként is működik a való élet. Cserébe egész ügyesen mímeltük.

És a harmadik: bármennyire is próbáltuk megőrizni a látszatot, soha nem voltunk tökéletes anyák.  De a szeretetünk tökéletes volt – és mindig is az lesz.

Ma már nem mi kötözzük be a cipőtöket, de kérünk, soha ne felejtsétek: ha elbotlanátok, mindig itt leszünk, hogy segítsünk felállni. 

Ma már nem mi választjuk ki a ruhátokat, de reméljük, hogy a jó ízléseteket tőlünk örököltétek, és nem édasapátoktól.

Most már felnőttként léptek tovább. Vannak álmaitok, terveitek, egy egész élet előttetek. 

És persze néha félünk, néha büszkék vagyunk, néha pedig csak csodálkozunk azon, milyen bölcsek és érettek lettetek.

 

Mindig, de mindig itt fogunk állni mögöttetek. Nem előttetek, ahogy eddig, hogy egyengessük az utatokat – hiszen a Ti utatok a Tietek –, hanem mögöttetek. Ha hátra néztek, tudjátok: vannak, akik feltétel nélkül hisznek Bennetek.


Kedves Gimis Nagycsalád!


Ünnepeljük hát ezt a napot! Ünnepeljük a felnőtté válást, az elérhetetlennek tűnő célokat, a felkészültség látszatát és a belső bizonytalanság bizonyosságát. Ünnepeljük a múltat, a jelent és a jövőt. 

Egy édesanya azonban nem fejezheti be jó tanács nélkül: a felnőtté válás titka nem más, mint megtanulni egyensúlyozni a felelősséget a szabadsággal, a komolyságot a humorral, és a számlák pontos befizetését azzal, hogy néha mégis rendelsz egy-egy pizzát, mert éppen nincs kedved főzni.

Büszkék vagyunk Rátok, szeretünk és a Jóisten gazdag áldását kérjük felnőtt életetekre.

 

 

Nagykorúvá vált végzőseink egy különleges határvonalhoz érkeztek, a próbák ideje lassan lezárul, a botlások, az óvó kezek, a pátyolgatás évei után most valóban élesre vált a játék. Ettől a pillanattól kezdve a döntéseknek súlya, a lépéseknek következményei vannak. Ebben a fordulópontban a végzős diákok nevében szólt diáktársaihoz és az egybegyűltekhez Vajna Zsejke, a XII.B osztályos tanuló. 

Kedves évfolyamtársaim! Tisztelt tanárok! Kedves szülők!

​Úgy gondolom, hogy az elmúlt egy évben volt egy nagy kihívás, amely elég sokunkat érintett, így rengeteg beszélgetést elindított, izgalmakat okozott, de a végén nagy boldogságot szerzett. ​Már sejthetitek, hogy a sofőrsulira és a jogosítvány megszerzésére gondolok.

Remélem, hogy sokan értitek majd, mikor azt mondom, hogy olyan érzés mintha gyermekkorunk egyik fordulópontján egy útkereszteződéshez érkeztünk volna, ahol a jelzőlámpa piros fénye megállásra utasítana mindnyájunkat. Megálltunk, és mivel tudtuk, hogy bőven van még időnk, a sebességváltót üresbe kapcsoltuk, kiengedtük a kuplungot és hátradőltünk egy kicsit.

Miután elkényelmesedtünk az ülésünkben, körbepillantottunk. Összenéztünk a mellettünk álló autó sofőrjével, integettünk, egymásra mosolyogtunk, így szépen lassan új embereket ismertünk meg, barátokat szereztünk és kapcsolatokat építettünk. 

​Aztán a kocsiban ülve, elkezdtük kapcsolgatni a rádiót, szórakozásra vágyva, míg ki-ki meg nem találta a neki megfelelő csatornát. Így volt, aki énekelt a kórusban, táncolt a Gerebenben, játszott a komédiTÁsokkal, írt az Ébredésbe vagy szervezett a Tadisszal. 

Volt időnk tükörbe nézni, megismerni a szembe mosolygó arcot, elgondolkodtunk rajta, hogy kik vagyunk, milyenek, és milyenek szeretnénk lenni. 

Remélem, mind jól megfigyeltük a jelzőtáblák utasításait! Hiszen tanárainktól sokszor nem csupán új leckéket, irodalmi műveket, képleteket, vagy idegen kifejezéseket tanulhatunk, hanem az életre is neveltek bennünket. Megosztották velünk tapasztalataikat, tanácsaikat és életbölcsességeiket. Volt, aki odafigyelésre, türelemre, más szeretetre, empátiára nevelt minket, megint más pedig munkára, pontosságra sarkallott bennünket.

Utunk során volt időnk gondolkodni, megtervezni a számunkra legmegfelelőbb útvonalat, hogy ha majd zöldre vált a lámpa, merre menjünk tovább: Jobbra? Balra? Egyenesen? Terveztünk, és lehet, kicsit újratervezünk minden nap.

Miközben várakoztunk érkeztek új arcok a kereszteződésbe, így megismerkedhettünk és összebarátkozhattunk a nálunk kisebbekkel. Ám olyanok is voltak, akiktől el kellett búcsúznunk, hiszen nagyobbakként, ők hamarabb elindulhattak.

Most pedig nézzünk együtt a visszapillantó tükörbe: Emlékeztek még arra, amikor az anyósülésnél is voltak pedálok és a szüleink is segítettek vezetni? Fogták a kezünket, tanácsokkal láttak el, de közben engedték, hogy hibázzunk, és bátorítottak. Sokszor késő estig maradtak fent velünk, meghallgatták, ahogy felmondjuk a leckéket, és akkor is türelmesen magyaráztak bármit, mikor mi már feladtuk. 

Aztán, emlékeztek, hogy szurkoltunk a kezdetek kezdetén a gólyabálon? Emlékeztek a kirándulásokra, beszélgetésekre a folyosón, a farsangi mulatságokra? Vagy épp a gólyabálra, amit közösen, nagy gonddal és odafigyeléssel szerveztünk meg? Úgy gondolom, ez volt az első, komoly felelősségekkel járó mérföldköve a nagykorúvá válásunknak.

​Figyeljetek! Lassan ideje előre nézni, mert a lámpa fénye hamarosan sárgára vált. Készüljünk együtt, nyomjuk be a kuplungot, kapcsoljunk sebességbe, mert ha majd felvillan a zöld jelzés, indulni kell. Izgalmas és egy kicsit feszült pillanat ez mindnyájunknak: egyik percben indulnál már, a másikban pedig azt kívánod, bárcsak maradhatnál még. ​Mintha évszázadok teltek volna el azóta, hogy először kocsiba ültünk, a jármű ugyanolyan, de valami mégis más. Megváltoztunk, mi sofőrök: tanultunk, fejlődtünk, növekedtünk, jártunk már gödrös és sima utakon egyaránt. Valószínűleg most már ügyesebben indulunk, óvatosabban kanyarodunk, és biztonságosabban váltunk sebességet. Bár az útjaink hamarosan különböző irányba vezetnek, pár pillanatig még együtt állhatunk a kereszteződésben. Itt, ahol tudatosítjuk: a jogosítványt megszereztük, most már saját magunk vagyunk felelősek döntéseinkért, egyedül indulunk a megtervezett útvonalon: szabadon, a megszerzett tudás birtokában, óva intő tanácsok mentén. De egyedül. Immár felnőttként.

Indulás előtt arra kérlek benneteket, hogy kapcsoljátok be a biztonsági övet! Vigyázzunk saját magunkra és egymásra is, mert tudom, hogy sokan hazavárnak minket!


Mindenkinek jó utat kívánok!

 

Iskolánk kórusa, a Vox Gimiensis, rávilágított arra, amire az elkövetkezőkben szüksége lesz végzőseinknek: figyelni egymásra, megtartani a saját hangot, és közben része maradni az egésznek. Vannak döntések, amelyeket nem lehet megúszni, csak végiggondolni. És vannak utak, amelyek közül nem mindegy, melyikre lépünk rá. Iskolánk diákszínjátszó csapata, a komédiTÁsok, Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című művén keresztül mutatta meg a választás súlyát és nehézségét. Iskolánk néptánccsoportja, a Gereben bonchidai táncokat mutatott be, a zenét iskolánk népi zenekara, a Rekettye szolgáltatta. József Attila Eszmélet című versével Hegedűs Tímea Angyalka, XI.D osztályos tanuló, aláhúzta azt, hogy vannak szövegek, amelyek nem megnyugtatnak, hanem ébren tartanak. A lelátókon helyet foglaló büszke szülők számára az est fénypontja minden bizonnyal a maturandusok tánca volt. Végzőseink angol és bécsi keringőt táncoltak, igazi királyai és királynői voltak felnőtt életük első báljának. VIDEÓ

 

Kedves maturandusok! Ez az este nem azt mondta ki, hogy készen vagytok. Azt mondta ki, hogy elég erősek vagytok ahhoz, hogy tanuljatok tovább – az élettől.
Vigyétek magatokkal mindazt, amit itt kaptatok: kérdéseket, példákat, barátságokat. És ha néha bizonytalanok lennétek, jusson eszetekbe: volt egy iskola, ahol hittek bennetek.
 

 

 

Hálás köszönet a fotókért, esténk közvetítéséért és rögzítéséért Dávid Attilának, Hidi Hunornak, Pál Árpádnak és Sükösd Györgynek.

 

A nagykorúsított diákjaink osztályvideói:

XII. A osztály

XII. B osztály

XII. C osztály

XII. D osztály

XII. E osztály

 


A Gimi X.A osztálya nyerte az Epic Class Battle versenyt!

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   feb. 02, 2026  |  Hírek


„A verseny nemcsak megmérettetés, hanem élmény is: a fiatalok együtt alkothatnak, fejlődhetnek, és megtapasztalhatják, milyen egy igazi csapatként sikert elérni.”

(Forrás: Székelyhon.ro → https://szekelyhon.ro/aktualis/fesztival-a-tanteremben-n-indul-a-vibe-kozepiskolasoknak-szolo-programja-az-epic-class-battle)

Meglehetősen nehéz utólag beszámolni dolgokról. Főleg amennyiben az meghatározó és intenzív.

Az Epic Class Battle verseny 9 hete alatt különböző, kreatívan kidolgozandó feladatokat kaptunk, mint például bemutatkozó videó készítése, tartalomkészítés Ady Endre életéről, vagy osztálydíszítés Márton-nap és karácsony alkalmából. Többünk számára az egyik legkedvesebb élményt viszont az önkénteskedés testesítette meg, melynek során december 2-án és 3-án a Gyulafehérvári Caritas Budvár utcai Nappali Központjában tanuló gyerekek arcára varázsolhattunk mosolyt egy kis közös kézműveskedéssel, játékkal és énekléssel. 

Mint mindig, a folyamat során most is akadtak nehézségek, de nyomás alatt nő a pálma, szóval mi is boldogan könyveltünk el egy-egy fennakadást egy előttünk álló hosszú lépcső egy-egy fokaként.

A feladatok és tartalmaink megtekinthetőek a 10a_tamasiarongimnazium Instagram-oldalon, de minden feladatra szánt perc élmény volt, ami nem adható vissza fotókon és videókon keresztül. 


„Veni, vidi, vici.” Julius Caesar szavaival tudnánk összefoglalni a VIBE Epic Class Battle versenyét a mi részünkről, habár néha azért futottunk is, szóval legyen ez az extra.

Futottunk: Futottunk, hogy időben elvégezhessük és feltölthessük a feladatokat. Később a felelősség elől, hogy mi az, ami hátrébb került a prioritási listán; a tanáraink és saját magunk után, hogy pótoljuk a hiányosságokat, a legvégén pedig – hát – át a célvonalon. 

Jöttem: Jöttünk és végig csináltuk.

Láttam: Láttuk társaink és saját magunk kitartását, akaratát.

Győztem: Győztünk a saját szemünkben is, és nyertünk egy csomó tapasztalatot.

Maradandó, szép élmény volt.

Barabás Borbála, X. A
 


CSAK TISZTA FORRÁSBÓL

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   feb. 01, 2026  |  Elemi oktatás, Hírek

 

„A kemény életviszonyok közt szigorgó székelynek mintha alig volna hangja az örömre. Legalább java dalolása a bánat, keserűség remeke. Vannak azért »fürge nótái«, közte az eltünedező székely táncokra való zenék. De öröme fátyolos, inkább a néha kipattanó életöröm és humor, mint a gondtalan jókedv hangja. A székely dalokból és a hozzájuk többé-kevésbé közelálló más régi dallamainkból lassankint feldereng egy egységes magyar zenei nyelv képe, egy régi tradíciótól keményre csiszolt, monumentális stílusé, amely, ha darabokra hullt egészéből összeszedjük és eggyé illesztjük, még nagy fejlődés indítója lehet.”
 

Kodály Zoltán: A székely népdalról, Ifjak Szava 1919-es évfolyam

 

A XXVII. CSAK TISZTA FORRÁSBÓL NÉPDALVETÉLKEDŐ UDVARHELYSZÉKI DÖNTŐJE
2026. Január 31.

 

Az idén is a Tamási Áron Gimnázium adott otthont a XXVII. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő udvarhelyszéki döntőjének. Közreműködött a Csíkszeredai Gyermekek Háza és Hargita Megye Tanfelügyelősége. Az esemény szerepel a Román Tanügyminisztérium Versenykalendáriumában (CAER).

A vetélkedőn résztvevő 70 udvarhelyszéki diák dalait meghallgatva beteljesülni látszott Kodály Zoltán 109 éves jóslata, amely egyben az idei rendezvényünk mottója is:

a székely népdal előadása régi tradíciótól keményre csiszolt monumentális stílusa a visszatanított népdalkincs nyomán mostanra hallhatóvá vált.

 

 

A seregszemle erősen emlékeztetett a virágok vetélkedésére. Az a dilemma, hogy létjogosult-e a megmérettetés ezen a műveltségi területen feloldódni látszik. Kriza János, az 1863-ban megjelent Vadrózsák székely népköltési gyűjteményében szereplő Egy asszonnak vala három szép lánya…ének alatt megjegyzi, hogy bizony vetélkedtek már akkor is.

 

 

A rendezvényt Laczkó György igazgató úr nyitotta meg, majd Kászoniné Fejős Gabriella lelkész gyarapította népdalkincsünket a Repülj madár, repülj kezdetű népdal megtanításával, amelyet Székelylengyelfalván gyűjtött Vikár Béla.

 

 

Annak ellenére, hogy évről-évre nehezebb megszervezni és otthont adni egy átgondolt, szakmailag megalapozott módszertannal és értékek mentén mozgó rendezvénynek, a nap végén megnyugvással összegezte a zsűri és a szervezői csapat, hogy Udvarhelyszék pedagógusai ma is önzetlenül készítik fel tehetséges diákjaikat és folyamatosan bővül a népdalszerető támogatók köre.

A bíráló bízottság tagjai az idén is szakmai útmutatóval segítették a pedagógusokat és bátorították a diákokat.

Az Előkészítő-2 osztályosokat Galaczi Hajnalka tanfelügyelő, Haáz Margó nyugalmazott pedagógus és Csáki Enikő zenepedagógus hallgatta meg. A verseny során értékelésre került a tiszta, csengő hang, a szép hangszín, a népdalok eredetisége és az előadásmód hitelessége, meggyőző ereje.

A 3-4 osztályos korcsoportot Nemes Annamária, Juon Annamária és Haáz Sándor hallgatta meg. Mindhárman zenetanárok, a népzene elkötelezettjei.

Három nagy korcsoportot zsűrizett Antal Rozália zenepedagógus, Kászoniné Fejős Gabriella népzenész és Dr. Szalay Zoltán, a zenetudományok doktora.

 

Isten fizesse önzetlen munkájukat!

Díjazottak: Előkészítő-2

I.díj: Vass Aba-Attila és Olti Balázs
II.díj: Bálint Simon, Józsa Vince és Száva Viola
III.díj: Boros Zsófia, Luka Boróka, Gergely Milán és Székely Zsuzsánna
Dicséret: Balázs Csanád, Deé Csinszka-Anna, Nagy Bence-Tamás és Pap Ágota
Különdíj: Magyari Sarolta és Kovács Janka

 3-4 osztály

I.díj: Bálint Hanga
II.díj: Lukács Bori Virág és Sipos Bíborka
III.díj: Kovács Ilka-Gréta Mihály Anita és Waum Emese-Villő
Dicséret: Fekete Mátyás-Benedek, Márkó Hanna és Somai Zsófia

 

5-6 osztály

I.díj: Nagy Kamilla
II.díj: Nagy Veronika és Ilyés-Hadnagy Jázmin
III.díj: Józsa Boróka, Hamza Adam és Pál Erzsébet
Dicséret: Bálint Tamás

 

7-8 osztály

I.díj: Bartalis Csenge és Szombatfalvi Julianna Éva
II.díj: Boldizsár Zsófia és Vaidos Cristian
III.díj: Lukács Lili-Sára
Dicséret: Hegy Zsanett és Demeter Zselyke

 

 

9-12 osztály

I.díj: Kászoni Kata, Nagy Fanni és Waum Réka-Gyopár
II.díj: Deák Alexandra és Lakó Csenge
III.díj: Péter Roberta-Andrea és Sófalvi Krisztina

 

A döntő nyertesei Udvarhelyszéket fogják képviselni a XV. Székelyföldi népdalvetélkedő megyeközi szakaszán (4-8 osztály, április 10.), a II. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő országos szakaszán (9-12 osztály, Csíkszereda, április 11.) és az Őszirózsák népdalvetélkedő országos szakaszán (5-8 osztály, Újszentes, október), valamint a megyeközi szakaszán (E-4 osztály, Újszentes, október.).

Sok sikert kívánunk!

 

Köszönjük támogatóinknak a hozzájárulást rendezvényünk megszervezéséhez: Gyermekünkért Egyesület, Árnika Könyvesbolt, Concentus Consult SRL és a fotókat Szabó Sámuelnek.

Köszönjük a Tamási Áron Gimnázium elemi tagozatos tanárainak, Fancsali Adélka-Leillának, Nyárádi Izabellának, Székely Emőke-Katalinnak és László Máriának a szervezői munkát.

 

Iskolánkat Magyari Sarolta, Boros Zsófia, Nagy Ágnes, Lőrincz Villő, Deé Csinszka-Anna, Marosi Júlia-Réka Nagy Fanni és Lakó Csenge képviselte.

Gratulálunk a kiemelkedő teljesítményükhöz!

 

Programfelelős: Szabó Zsuzsa


Maturandusz 2026 – Közlemény

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   jan. 29, 2026  |  Hírek
 Kedves Szülők és Hozzátartozók!

 

Örömünkre szolgál, hogy az idei Maturandusz ünnepség a Városi Sportcsarnokban kerülhet megszervezésre, így a diákok jóval több személyt meghívhattak az eseményre. 

 

Tudjuk, hogy fontos pillanat az Önök életében, és mindenki szeretné közelről látni, fotózni a saját gyermekét. De azért, hogy zökkenőmentesen történjen a helyek elfoglalása, szeretnénk, hogy most mégis mindenekelőtt az egymás iránti tisztelet legyen a prioritás.

Az osztályok sorsolás útján döntötték el a szektorokat, és kérjük, Önöket, tartsák tiszteletben a beosztást. A szervezők a jegyeken szereplő háromjegyű kódok (nem helyjegyek) alapján tudják, hogy melyik osztály hozzátartozója egy-egy jegynek a tulajdonosa. Szeretnénk elkerülni, hogy valakit fel kelljen állítani, mert más szektorba ült. Ezért kérjük az együttműködésüket.

Tudjuk, hogy torlódásra lehet számítani, és parkolóhelyet is nehéz lesz találni a közelben. Kérjük, hogy időben érkezzenek meg, mert pontosan szeretnénk kezdeni az ünnepséget. Jegyeiket mindenképp hozzák magukkal, mert csak az egyedi QR-kód beolvasása után tudjuk beengedni Önöket.  

 

Az alábbi ábrán láthatók a szektorok. 

 


 

 

 

Néhány fontos kérés, hogy gördülékenyen történjen a beléptetés:


1.    17:00 órakor nyitjuk az ajtókat. 
2.    Időben érkezzenek! 
3.    Hozzák magukkal és készítsék elő a jegyeiket. 
4.    Kérjük, hogy érkezéskor a XII. B és XII.C hozzátartozói és a tanárok, illetve a meghívottak a főbejáratot használják. 
5.    A XII. A , XII. D és XII. E hozzátartozói a két oldalsó ajtón jöjjenek (a parkoló oldalán).
6.    A XII. D és XII. B osztály hozzátartozóinak, (akik a sorsolás eredményeképpen legtávolabb kerültek a színpadtól), a kiosztott helyeken felül fenntartunk még 50-50 helyet a színpad két oldalán. Innen ugyan látni fognak, de hallani csak          korlátozott módon. Ennek tudatában válasszák ezeket a helyeket.
7.    A hátsó bejárat, ahol az öltözők vannak, Önök számára zárva lesz.  

 

18 órai kezdettel az alábbi linken élőben is közvetítei fogjunk az ünnepségünket:

https://www.youtube.com/live/lkgmLVU1OF8?si=8mySf8Ko48Ee7QuK

 

Bízunk benne, hogy iskolánk szellemiségéhez méltó módon, közösen ünnepelhetjük meg ezt a jeles alkalmat. Gratulálunk gyermekük felnőtté válásához, és a szervezők nevében is élményekben gazdag estét kívánunk!