Összetartozunk. 2026-ban is.
Június 4., azaz a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából útra keltünk.
Egy egész napos hosszú utazás után Komáromban találtuk magunkat, a Selye János Gimnázium udvarán. A testvériskolánkból való diákokkal találkozva egyenként mind megkaptuk, melyik kedves fogadócsaládnál vagyunk elszállásolva.
A hétfő estét tehát már a családdal való ismerkedésnek szenteltük, ki-ki vacsora mellett. Nagyon különleges volt számomra, hogy megkóstolhattam a felvidéki magyarok által kedvelt Kofolát, ami a szlovák kólának felel meg, illetve a Vineát, szintén egy üdítő, és a helyi különlegességnek számító paprikás kalácsot. Beszélgettünk valójában mindenről, iskoláról, családi életről, egyedi kúltúráról, s a számtalan közös vonásról, mely összeköt bennünket, és ily módon gyorsan el is telt az idő az ismerkedéssel.
Következő nap, azaz kedden, mi is az órára siető diákokkal közösen mentünk az iskolába. Míg ők tanórákon ültek, addig mi valami igen új és szokatlan dolgot próbáltunk megvalósítani. A három iskola színjátszó körei vegyesen, nagyjából 60 tanuló, dolgoztunk egy közös darab összerakásán. Zene, vers, improvizáció, kisebb illetve nagyobb csoportokban való munka.
Ehhez hasonlót nem tapasztaltam még, ám kijelenthetem, közel sem volt olyan lehetetlen, mint elsőre gondolná az ember.
Kevesebb mint két nap alatt színre vittünk egy általunk alakított darabot, ami nem kis dolog. De hadd ne siessek előre.
Délután az úgynevezett Jókai utat jártuk végig, ami nem másból állt, mint egy két órás vezetett előadásból, keresztül-kasul a városon, Jókai Mór életének egy-egy darabját megismerve, a könyveiben leírt látképeket s helyszíneket felfedezve. Ezt táncház követte, ahol ismerős, itthoni dallamok is felcsendültek, sokunk örömére. Az estét már ismételten a komáromi fogadó diáktársainkkal töltöttük, akik az ottani diákéletet, s annak szépségeit mutatták meg nekünk.
Hatalmas kört alkotva beszélgettünk egymással, budapesti, komáromi, s székelyudvarhelyi diákok mind vegyesen. Számomra talán ez volt a legemlékezetesebb pillanat.
És íme, elérkeztünk az ott töltött időnk végéhez. Reggel korán búcsút vettünk a fogadócsaládjainktól és diáktársainktól, hiszen a napunkat immár nem az iskolában, hanem a színházban töltöttük. Marasztaltak, éppen ezért, így gondolom, nem csak számunkra telt kellemesen az ott töltött idő :).
A színházban komoly munka kezdődött, technikai próbákkal, a közös darab pontra tételével, illetve minden iskola a saját maga hozta darab elpróbálásával.
Ahogyan közeledett az este, azaz maga az előadás ideje, úgy fokozódott a hangulat.
Mind izgatottan vártuk, hogy színpadra léphessünk, bár jócskán fáradtak voltunk már. Az ünnepélyt beszédek sora nyitotta, majd egy zenés verses előadás követte, végül pedig az egyéni előadások következtek. Záró produkcióként a közös darab szolgált, melyet Radnóti Miklós „Nem tudhatom...’’című versével zártunk.
Három nap nem tűnhet túl soknak, de a megannyi élmény s tapasztalat, melyet szereztünk, a sok új ismerős mellett persze, drága számunkra.
Nem is gondolná az ember, hogy bár határok s időzónák választanak el egymástól, ily közel tudja az ember érezni magát az otthonához. Felbecsülhetetlen értékben részesültünk ez által.
Farkas Hanna-Gréta, X.B osztály
A tavalyi évben került először sor az Összetartozás Napjának közös ünneplésére a testvériskoláinkkal.
Míg 2025-ben a budapesti Szent István Gimnázium látta vendégül a három iskola kórus csoportjait, idén iskolánk színjátszócsapata, a koméditások utazhattak Komáromba, ahol a szítjátszásé volt a főszerep.
Hasonlóan a tavalyi felépítéshez, minden csapat megcsillogtathatta tehetségét egy-egy saját produkcióval, valamint hozzájárult egy közös előadás létrehozásához is. Kétségtelenül nehezebb dolgunk volt ez alkalommal, hiszen közel sem olyan egyszerű egy hatvan fős előadást összerakni két délelőtt lefolyása alatt, mint egy pár, már megtanult éneket, finomra hangolni. Ennek ellenére, úgy érzem közös erőbedobással, sikerült idén is valami igazán értékeset a színpadra állítani.
Az ottlétünk nem szenvedett hiányt programban. Hétfő délután érkeztünk meg a Komáromba, a Selye János Gimnáziumhoz, ahol már nagy lelkesedéssel vártak ránk az ottani diákok családjaikkal, akiknél a következő két napot töltöttük. A nap hátralevő részét ki-ki a maga fogadócsaládjával töltötte, akik minden jóval elláttak minket.
Másnap reggel a helyiekkel együtt mentünk iskolába, viszont míg ők a megszokott tanóráikon vettek részt, mi nekifogtunk a saját munkánknak. Mindenki megtalálta a helyét a darabban, így apránként, ki-ki a saját részét hozzárakva, kezdett formát ölteni az előadás.
Ebéd után Jókai Mór életútját járhattuk körbe, ezáltal is egy kicsit jobban megisverve Komárom városát. Az estét táncházzal és bőséges lakomával zártuk, majd elbúcsúztunk egymástól és visszatértünk ideiglenes otthonainkba egy utolsó éjszakára. Szerda reggel ismét nyakunkba vettük a világot, elköszöntünk fogadócsaládjainktól és befoglaltuk a Városi Művelődési Központot. Bár fárasztó volt a délelőtti intenzív próba, szükséges volt rá, hogy az estére felkészültek legyünk. Még egyszer volt időnk a helyszínen is elpróbálni a saját produkcióinkat, mielőtt kezdetét vette volna a fellépés előtti zsongás.
Az este hatalmas sikernek bizonyult. Leírhatatlan pillanat volt annyi fiatallal egyszerre betölteni a színpadot és fejet hajtani a közönség előtt.
Abban a percben tényleg mindannyian összetartoztunk és büszkén vállaltuk a munkát, amit az elmúlt pár napba fektettünk.
Szerencsére az előadás lejártával még nem ért véget az este, hiszen azt egy álló fogadás követte, ahol még egy kicsit beszélgethettünk, ismerkedhettünk és együtt lehettünk a testvériskoláinkkal. Úgy gondolom aznap este egyikünk sem távozott üres szívvel, hiszen egy olyan élménnyel tértünk haza csütörtök reggel, ami egész életünkben kísérni fog.
Sándor Hanna, X.A osztály









