Elemi oktatás

Elemi oktatás


XVIII. Nemzetközi felolvasómaraton: Lackfi János - 2026


“Az irodalom az életünkről szól” - Lackfi János

 

18. alkalommal szervezte meg idén a Kájoni János Megyei Könyvtár a Nemzetközi Felolvasómaratont. A rendezvény nem titkolt célja ráirányítani a figyelmet, érdeklődést magyar irodalmunk egy-egy kiemelkedő személyiségére, életművére, azokra az emberi, erkölcsi, művészi értékekre, melyeket képvisel, felfedezni benne mindazt, amit magunkénak érzünk.


Iskolánk alsó tagozata idén is teljes létszámmal csatlakozott e rangos eseményhez. Március 10- én Lackfi János, kortárs szerző verseitől voltak hangosak a termek. Míg az egészen kicsiknek a tanító olvasott fel szebbnél szebb verseket,  addig a nagyok már tanítójuk irányításával vagy önállóan olvasták a szerző műveit, hol hahotázva a humoros részeken, hol elmélyülve a gondolatébresztő sorokon. A megzenésített versek ritmusa, zeneisége pedig mindannyiunkat magával ragadott. A kortárs szerzőre jellemző humor, a mindennapi élethelyzetek feldolgozása, a közvetlen hangvétel, a gyerekeknek szóló versek közösségi élményt nyújtottak. 

Olvasni fontos, jó, együtt olvasni még jobb!

Nyárádi Izabella, Szabó Zsuzsa, Fancsali Adélka-Leilla, Székely Emőke-Katalin, László Mária tanítók
 


CSAK TISZTA FORRÁSBÓL

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   feb. 01, 2026  |  Elemi oktatás, Hírek

 

„A kemény életviszonyok közt szigorgó székelynek mintha alig volna hangja az örömre. Legalább java dalolása a bánat, keserűség remeke. Vannak azért »fürge nótái«, közte az eltünedező székely táncokra való zenék. De öröme fátyolos, inkább a néha kipattanó életöröm és humor, mint a gondtalan jókedv hangja. A székely dalokból és a hozzájuk többé-kevésbé közelálló más régi dallamainkból lassankint feldereng egy egységes magyar zenei nyelv képe, egy régi tradíciótól keményre csiszolt, monumentális stílusé, amely, ha darabokra hullt egészéből összeszedjük és eggyé illesztjük, még nagy fejlődés indítója lehet.”
 

Kodály Zoltán: A székely népdalról, Ifjak Szava 1919-es évfolyam

 

A XXVII. CSAK TISZTA FORRÁSBÓL NÉPDALVETÉLKEDŐ UDVARHELYSZÉKI DÖNTŐJE
2026. Január 31.

 

Az idén is a Tamási Áron Gimnázium adott otthont a XXVII. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő udvarhelyszéki döntőjének. Közreműködött a Csíkszeredai Gyermekek Háza és Hargita Megye Tanfelügyelősége. Az esemény szerepel a Román Tanügyminisztérium Versenykalendáriumában (CAER).

A vetélkedőn résztvevő 70 udvarhelyszéki diák dalait meghallgatva beteljesülni látszott Kodály Zoltán 109 éves jóslata, amely egyben az idei rendezvényünk mottója is:

a székely népdal előadása régi tradíciótól keményre csiszolt monumentális stílusa a visszatanított népdalkincs nyomán mostanra hallhatóvá vált.

 

 

A seregszemle erősen emlékeztetett a virágok vetélkedésére. Az a dilemma, hogy létjogosult-e a megmérettetés ezen a műveltségi területen feloldódni látszik. Kriza János, az 1863-ban megjelent Vadrózsák székely népköltési gyűjteményében szereplő Egy asszonnak vala három szép lánya…ének alatt megjegyzi, hogy bizony vetélkedtek már akkor is.

 

 

A rendezvényt Laczkó György igazgató úr nyitotta meg, majd Kászoniné Fejős Gabriella lelkész gyarapította népdalkincsünket a Repülj madár, repülj kezdetű népdal megtanításával, amelyet Székelylengyelfalván gyűjtött Vikár Béla.

 

 

Annak ellenére, hogy évről-évre nehezebb megszervezni és otthont adni egy átgondolt, szakmailag megalapozott módszertannal és értékek mentén mozgó rendezvénynek, a nap végén megnyugvással összegezte a zsűri és a szervezői csapat, hogy Udvarhelyszék pedagógusai ma is önzetlenül készítik fel tehetséges diákjaikat és folyamatosan bővül a népdalszerető támogatók köre.

A bíráló bízottság tagjai az idén is szakmai útmutatóval segítették a pedagógusokat és bátorították a diákokat.

Az Előkészítő-2 osztályosokat Galaczi Hajnalka tanfelügyelő, Haáz Margó nyugalmazott pedagógus és Csáki Enikő zenepedagógus hallgatta meg. A verseny során értékelésre került a tiszta, csengő hang, a szép hangszín, a népdalok eredetisége és az előadásmód hitelessége, meggyőző ereje.

A 3-4 osztályos korcsoportot Nemes Annamária, Juon Annamária és Haáz Sándor hallgatta meg. Mindhárman zenetanárok, a népzene elkötelezettjei.

Három nagy korcsoportot zsűrizett Antal Rozália zenepedagógus, Kászoniné Fejős Gabriella népzenész és Dr. Szalay Zoltán, a zenetudományok doktora.

 

Isten fizesse önzetlen munkájukat!

Díjazottak: Előkészítő-2

I.díj: Vass Aba-Attila és Olti Balázs
II.díj: Bálint Simon, Józsa Vince és Száva Viola
III.díj: Boros Zsófia, Luka Boróka, Gergely Milán és Székely Zsuzsánna
Dicséret: Balázs Csanád, Deé Csinszka-Anna, Nagy Bence-Tamás és Pap Ágota
Különdíj: Magyari Sarolta és Kovács Janka

 3-4 osztály

I.díj: Bálint Hanga
II.díj: Lukács Bori Virág és Sipos Bíborka
III.díj: Kovács Ilka-Gréta Mihály Anita és Waum Emese-Villő
Dicséret: Fekete Mátyás-Benedek, Márkó Hanna és Somai Zsófia

 

5-6 osztály

I.díj: Nagy Kamilla
II.díj: Nagy Veronika és Ilyés-Hadnagy Jázmin
III.díj: Józsa Boróka, Hamza Adam és Pál Erzsébet
Dicséret: Bálint Tamás

 

7-8 osztály

I.díj: Bartalis Csenge és Szombatfalvi Julianna Éva
II.díj: Boldizsár Zsófia és Vaidos Cristian
III.díj: Lukács Lili-Sára
Dicséret: Hegy Zsanett és Demeter Zselyke

 

 

9-12 osztály

I.díj: Kászoni Kata, Nagy Fanni és Waum Réka-Gyopár
II.díj: Deák Alexandra és Lakó Csenge
III.díj: Péter Roberta-Andrea és Sófalvi Krisztina

 

A döntő nyertesei Udvarhelyszéket fogják képviselni a XV. Székelyföldi népdalvetélkedő megyeközi szakaszán (4-8 osztály, április 10.), a II. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő országos szakaszán (9-12 osztály, Csíkszereda, április 11.) és az Őszirózsák népdalvetélkedő országos szakaszán (5-8 osztály, Újszentes, október), valamint a megyeközi szakaszán (E-4 osztály, Újszentes, október.).

Sok sikert kívánunk!

 

Köszönjük támogatóinknak a hozzájárulást rendezvényünk megszervezéséhez: Gyermekünkért Egyesület, Árnika Könyvesbolt, Concentus Consult SRL és a fotókat Szabó Sámuelnek.

Köszönjük a Tamási Áron Gimnázium elemi tagozatos tanárainak, Fancsali Adélka-Leillának, Nyárádi Izabellának, Székely Emőke-Katalinnak és László Máriának a szervezői munkát.

 

Iskolánkat Magyari Sarolta, Boros Zsófia, Nagy Ágnes, Lőrincz Villő, Deé Csinszka-Anna, Marosi Júlia-Réka Nagy Fanni és Lakó Csenge képviselte.

Gratulálunk a kiemelkedő teljesítményükhöz!

 

Programfelelős: Szabó Zsuzsa


X. Regionális Szimpózium tanítóknak és óvónőknek - ELEK APÓ HAGYATÉKA


Az óvodában és elemi tagozaton tanító pedagógusok számára az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza és a Benedek Elek Pedagógiai Líceum szervez évről évre szakmai fórumot, a Regionális Szimpóziumot.

Az értékes előadások mellett létrejött egy folyamatosan bővülő magyar nyelvű módszertani-tudományos gyűjtemény is, amely elérhető az Elek Apó Hagyatéka alapítvány hivatalos honlapján.

Az idén Szabó Zsuzsa és Székely Emőke-Katalin tanítók dolgozatai jelentek meg az online portál gyűjteményében, megosztva módszereiket és jó gyakorlataikat.

Az alapítvány versenyeket hirdet az óvodás és kisiskolás gyerekek számára, lehetőséget teremtve kreatív tevékenységekre, művészeti alkotások létrehozására. Hargita Megye Tanfelügyelőségének Versenykalendáriuma tartalmazza a Mesék gyermekszemmel meseillusztráció versenyt.

Gratulálunk diákjainknak az elért eredményekért!

Meseillusztráció – kézi alkotás:

I.díj - Bîrziche Maya-Aurora (I.osztály)
III.díj - Boros Zsófia  (I.osztály)

 

Meseillusztráció - digitális alkotás

I. díj - Tamás Anna (III.osztály)
II.díj - Bálint Luca (III.osztály)

 

Kreatív szépírás: 

Különdíj - Tamás Anna (III.osztály)


„Aki nem lép egyszerre…” Évzáró a Tamási Áron Gimnázium elemi tagozatán


A játék a zenei, a táncos és a beszélt anyanyelv elsajátításának egyik fontos eszköze, életszükséglet, bizonyos korig a gyermek szinte egész világát betölti, örömet és boldogságot ad, ugyanakkor jól ötvözhető a néphagyomány ápolással.

 

A mondókák és táncszók színesítik és hangulatossá teszik a mozgást, ritmust adnak a mozdulatsoroknak, ezzel segítve a különböző mozgásformák elsajátítását és gyakorlását.
A gyermekjátékok táncos mozzanatai, a gyermekek részére rendezett gyermekbálok és játszók mind alkalmasak voltak a táncok gyakorlására. A táncokkal együtt megtanulták azokat a szükséges érintkezési formákat, amelyek a falu közösségi életében nélkülözhetetlenek voltak.

A Tamási Áron Gimnázium Gereben néptánccsoportjának legapróbb táncosai, a „Kicsi” Gerebenesek, csíkszentdomokosi táncokat mutatnak be. Őket követi sorban az előkészítő osztály, majd az első osztály népi gyermekjátékos összeállítása. Aztán a másodikosok moldvai táncokat, a harmadikosok felcsíki és a negyedik osztály udvarhelyszéki táncokat mutatnak be.

Boros Hilda és Boros Béla táncoktatók, az előadás koreográfusai

 

A Tamási Áron Gimnázium Előkészítős osztályos népdalszólistái ebben a tanévben sikeresen vettek részt a XXVI. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő megyei szakaszán, madaras népdalcsokorral nyitották meg a Tavaszi szél vizet áraszt Hargita megyei népdaltalálkozót és udvarhelyszéki népdalokat énekeltek a VII. Udvarhelyszéki Népdalfesztiválon, Korondon. Az Énekes madárkák nevet Ozsváth Imola tanárnőtől kapták. Boros Zsófia, Lőrincz Villő és Nagy Ágnes Vikár Béla gyűjtéséből, három udvarhelyszéki népdalt énekeltek.

Az Előkészítő osztályosok gyermekjátékai emlékeztetnek bennünket arra, hogy a kisgyermekkortól éppen elbúcsúzó diáksereg belefordult a ritmikus, szabályozott iskolai életbe. A készségeket képző intenzív időszak nagyszerű lehetőség a néptánc alapozásához. Külön öröm, hogy Hilda és Béla módszerei szervesen illeszkednek a tanítási órákon is elhangzó tanulási tartalmakhoz. Köszönjük a közös munkát!

 

          

 

Szabó Zsuzsa, az Előkészítő osztály tanítója

 

 

Az első osztályosok népi gyermekjátékokkal készültek az évzáró ünnepségre. Az együtt játszás és táncolás varázslatos élmény az alsó tagozatos gyerekek számára, igazi szívből jövő örömforrás. A kisgyerekek nemcsak játszanak, hanem kapcsolatokat építenek, megtanulják az összetartozás, az odafigyelés és a szeretet nyelvét.

A tánc pedig olyan, mint egy közös szárnyalás. Amikor együtt mozognak a zenére, amikor egy dallam ritmusára egyszerre lendül a sok kis kar és láb, az nemcsak mozgás, hanem felszabadultság, boldogság, öröm.

Nincs jó vagy rossz lépés, csak az számít, hogy együtt vannak, és szívből jön a mozdulat.

Az ilyen pillanatok erőt adnak, emlékeket teremtenek, és segítenek abban, hogy a gyerekek megtapasztalják: együtt lenni jó, játszani és táncolni együtt még jobb.

    

 


Fancsali Adélka - Leilla, az I. osztály tanítója

 

A második osztáyosok moldvai táncához szívből gratulálok! Igazi öröm volt látni, milyen lelkesedéssel, pontossággal és örömmel mozogtak együtt. A lépéseik szépen összehangoltak voltak, a mosolyok pedig még szebbé tette az előadást.

Nagyon ügyesen megtanulták a moldvai néptánc alapjait, és örömmel vitték tovább a hagyományokat. Csak így tovább – büszke tanítótok vagyok!

           

 

Székely Emőke-Katalin, a II. osztály tanítója

 

A harmadik osztályosok már magabiztosan mozognak a színpadon, mosolyognak, átadják magukat a muzsikának, már nem számolják magukban a lépéseket. 
Ami az idén különösen tetszett nekem, hogy a kisebbek repertoárját végigénekelték, s talán a táncot is velük ropták gondolatban, amíg vártak a sorukra.

     

László Mária, a III. osztály tanítója

 

A negyedik osztály évzáró ünnepélye az valami más világ, gyereknek és tanítónak egyaránt. Néztem az első sorból, amilyen tartással jönnek elő a színpadra a táncos párok a függöny mögül, és udvarhelyszéki táncokat mutatnak be. Milyen komolyság, tisztelet, ragaszkodás érződött belőlük a népzene és néptánc iránt!

Tudom, hogy megértek drága tanítványaim a következő feladatra. Köszönet Boros Hilda és Boros Béla táncoktatóknak az öt év munkájukért, külön köszönet Albert Anna tanítványomnak a szép konferálásért.

 

   

 

Nyárádi Izabella, a IV. osztály tanítója
 


Igazgyöngyök a harmadik osztályban

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   jún. 18, 2025  |  Elemi oktatás, László Mária tanító néni és osztálya, Hírek


A tanév végéhez közeledve, érdemes számot vetni a megtett úttal, az elért eredményekkel.

A mindennapi munkán túl, különböző műveltségi területeket felölelő versenyekre jelentkezhettek a gyerekek, és ezzel a lehetőséggel éltek is a harmadik osztály tanulói, nagy lelkesedést tanúsítva. Ki-ki megtalálta a kedvére valót, és becsületes felkészülés után kiállta a próbát. Tanítóként biztatom a kisdiákjaimat a próbálkozásra, a megmérettetésre, mert ezzel fokozatosan megtanuljuk kezelni úgy a sikert, mint a kudarcot. Továbbá, hiszek abban, hogy minden gyermek rejt magában valami értékeset – egy igazgyöngyöt, amit meg kell találni, ki kell bontani.

Az iskola egyik legfontosabb küldetése, hogy ebben a keresésben társ legyen: felfedezni, miben tehetséges a gyermek, mi az, ami örömmel és lelkesedéssel tölti el.

Az idei tanévben a harmadik osztályosok több területen is megmutatták tudásukat, kreativitásukat és kitartásukat. Eredménytől függetlenül gratulálok minden résztvevőnek, büszke vagyok minden gyerekre, aki próbálkozott,  mert a legnagyobb eredmény mégis csak az, hogy  dolgoztak, fejlődtek és közben önmagukról tanultak.

 Eredményeink az irodalom világában: 

A versmondás és regemondás versenyein diákjaink nemcsak szöveget adtak elő, hanem érzéseket, gondolatokat is közvetítettek. Megtanultak kiállni mások elé, megszólítani a hallgatóságot, és bátran használni a hangjukat. Ez a bátorság és önkifejezés a jövőben is nagy erőforrásuk lesz. 

Megyei Regemondó verseny:

Sinka Luca III. helyezés

Vidám Versek Versmondó Versenye- megyei szakasz:

Hermann Gergő- dicséret

  

 

Tudomány és mesevilág:

A környezetvédelem a felnövekvő generáció számára igen nagy fontossággal bír. Komolyan is veszik, kíváncsian  tanulmányozzák. Még érdekesebb, ha mesék szárnyára kapaszkodva lehet megmenteni az oly nagyon szeretett bolygónkat.  

„Élhető bolygót unokáinknak” – környezetvédelmi témájú meseíró verseny

Sinka Luca I. helyezésSándor Beáta- dicséret Matematika és a számok világa

A matematika versenyek nem csak a számolásról szólnak, hanem logikát, kreativitást és kitartást igényelnek. A gyerekek megtanulnak gondolkodni, következtetni, és többféleképp megközelíteni egy problémát.

 

A Matematika Kenguru verseny I díjasai: 

Péter MátyásPéter Dániel Hermann Gergő Színek és formák nyomában

A különböző rajzpályázatokon a gyerekek fantáziája szárnyalt. Képekbe öntötték álmaikat, érzéseiket, gondolataikat. A művészet nemcsak segíti a világ megértését, de  lehetőséget ad arra is, hogy megmutassák, milyennek látják ők azt a saját szemükön keresztül.

Orbán Balázs nyomdokain- megyei szintű rajzverseny:

András Annabell I. helyezés

Fantáziamadár, regionáis rajzverseny:

András Annabell II. helyezésKoszta Zenkő, Molnár Benedek- dicséret

Magyar zászló és címer- rajzpályázat, NSKI:

Sándor Beáta- különdíj

 

   

 

A sakktábla hősei

A sakkversenyek során a logikai gondolkodás, az előrelátás és a türelem volt a kulcs a sikerhez.  Az opcionális óra keretében szerzett tudást egyéni és csapatversenyeken kamatoztatták a gyerekek.

Sakk az iskolában és a Művelődési Házban:

Péter Mátyás, Molnár Orsolya I. díjVitus Balázs, Koszta Zenkő  II. díjHermann Gergő, András Annabell III. díj

Iskolás Vegyes Csapatbajnokság- megyei szakasz, Gyergyóalfalu:

II. helyezett a Tamási Áron Gimnázium 3. osztályos csapata:

Molnár OrsolyaMolnár BenedekPéter MátyásVitus Balázs

Sakk az iskolában- regionális szakasz, Segesvár:

Péter Mátyás, Dimény Luca II. díjVitus Balázs III. díjKováts Árpád-Dávid, Molnár Orsolya dicséret

Iskolások Sakkversenye „Elisabeta Polihroniade”, Gyergyóalfalu:

Dimény Luca III. helyezés

     

 

És végül: ne feledjük, hogy az élet nem lóverseny. Van, aki már most tudja, miben tehetséges, mások még keresik a saját útjukat – és ez így van rendjén.

Minden gyermek értékes, minden gyermekben ott szunnyad az a bizonyos igazgyöngy – csak idő és türelem kell, hogy felszínre kerüljön.

László Mária tanítónő


Iskolaelőkészítő osztály a 2025–2026-os tanévre

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   márc. 17, 2025  |  Elemi oktatás, Felvételi, Hírek

ISKOLAELŐKÉSZÍTŐ OSZTÁLY A 2025 – 2026-OS TANÉVRE

 1 OSZTÁLY – 22 HELY

ELEMI TAGOZATOS TANÁR: NYÁRÁDI IZABELLA


BEIRATKOZÁS

2025. március 31. – május 06.

 8:30 –14:30 óra között


A beiratkozás előjegyzés alapján történik.

Tel. 0266-218379

 

BEIRATKOZÁSHOZ SZÜKSÉGES IRATOK:

 – mappa doszár

 – a gyerek születési bizonyítványának a másolata

 – a szülő személyigazolványának a másolata

 – szülőnek munkahelyi igazolás

 – családorvosi és oltási igazolás

 
BEISKOLÁZÁSI  KRITÉRIUMOK (link!):

– legalább egy testvér már a Gimnázium diákja, sorrendben elemi, gimnáziumi vagy líceumi oktatásban

– előnyben vannak azok a gyerekek, akik 2025. augusztus 31-ig betöltik a 6 évet

– lakhely közelsége

– szülő munkahelyének közelsége

– a szülő elfogadja az erkölcsös nevelést, illetve vállalja, hogy a gyerek elemi és gimnáziumi oktatásának idején vallásórákra jár, felekezeti hovatartozástól függtelenül

SZÜLŐK FIGYELMÉBE!

Amennyiben a beiratkozási kérést ideiglenes lakcímmel töltik ki, kötelező az iratcsomóhoz a szülő saját felelősségére kitöltött nyilatkozatát csatolni, mely szerint életvitelszerűen a megadott lakcímen laknak. Megértésüket köszönjük!


XVII. Nemzetközi felolvasómaraton: Szabó Lőrinc - 2025

 „két kezével egyszerre tart az isten
s ha azt hiszem, hogy rosszabb keze büntet,
jobbja emel, és fölragyog az ünnep.” - Szabó Lőrinc: Harc az ünnepért

 

 

Az elemi tagozat tanítói 17-ik éve vesznek részt diákjaikkal a felolvasómaratonon.   

Benedek Elek, Orbán Balázs, Jókai Mór, Arany János, Gárdonyi Géza, Móricz Zsigmond, Kányádi Sándor, Tamási Áron, Szabó Magda, Petőfi Sándor Radnóti Miklós, József Attila, Pilinszky János, Nemes Nagy Ágnes, Babits Mihály és Lázár Ervin művei után, a 125 éve született Szabó Lőrinc (1900-1957) alkotásait szólaltatták meg iskolánk legkisebbjei.


Az előkészítősök és az első osztályosok most ismerkednek az olvasás lenyűgöző világával és örömmel hallgatják, tanulják a verseket. A 2-4 osztályosok már önállóan olvasnak hosszabb szövegeket.

A maraton célja, hogy ráirányítsa a figyelmet és az érdeklődést a magyar irodalom egy-egy kiemelkedő személyiségére, életművére. Szabó Lőrincz versei ma is frissek, hozzánk szólnak.

Klasszikusokat olvasni fontos, együtt olvasni nagyon jó, elragadó.

Az idén az osztálytermekben olvasott a 130 gyerek és tanítójuk, együtt hallgatták a megzenésített verseket és rajzokat készítettek, hogy ne felejtsék el ezt a pillanatot.

Szabó Zsuzsa, Fancsali Adélka-Leilla, Székely Emőke, László Mária és Nyárádi Izabella
 


Fürkész helyesírási és nyelvhelyességi verseny

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   feb. 17, 2025  |  Elemi oktatás, Székely Emőke tanító néni és osztálya, Hírek

„A magyar nyelv olyan, mint egy hangszer: aki játszani akar rajta, annak minden áldott nap gyakorolnia kell.” – vallja Lénárd Sándor több nyelven publikáló magyar orvos, író, költő.


A  Fürkész helyesírási és nyelvhelyességi verseny megyei szakaszára január 30-án került sor  a Móra Ferenc Általános Iskolában. A verseny célja a tanulók anyanyelv használatának fejlesztése játékos feladatok, rejtvények segítségével.

Iskolánkat a II. osztályból 5 kisdiák képviselte: Bálint Luca, Fazakas Eszter, Simó Villő, Tamás Anna és Tamás Csenge. Komoly hozzáállással, ügyesen oldották meg a feladatokat. Mindannyian jó eredményeket értek el.

Az 56 versenyzőből: 

Tamás Csenge V. 
Fazakas Eszter VI. 
Simó Villő XI.  

A lányok dicsérő oklevélben részesültek.

 

Szeretettel gratulálunk a versenyzőknek, és további jó eredményeket kívánunk! 

Székely Emőke tanító néni

 


Elemi oktatás