Elemi oktatás

Elemi oktatás


Nyereményeső a Varadinum rajzpályázaton


Iskolánk tanulói idén is lelkesen vettek részt az évente megszervezett Varadinum rajzpályázaton, amelynek állandó központi témája Szent László, a lovagkirály.

 

A gyerekek rajz vagy képregény formájában eleveníthették meg a nagy királyunkhoz kapcsolódó legendák egyikét.

Az idei év különlegessége volt, hogy Lázár Ervin meséinek ábrázolásával is lehetett pályázni, az író születésének 90. évfordulója alkalmából.

Tanulóink szép eredményeket értek el, számos díjjal és dicsérettel tértek haza.

 Díjazott tanulóink:

Előkészítő osztály:

Simó Hargita – I. díj
Deé Abigél – III. díj
Koncz Zselyke – dicséret
Erdély Regina – dicséret

Első osztály:

Boros Zsófia – I. díj
Bálint Panna – II. díj
Ambrus Zalán – III. díj
Moraru Zsolna-Sarolta – dicséret

Harmadik osztály:

Lukács Vera – I. díj
Tamás Csenge – II. díj
Bíró-László Anna – dicséret
Trucza Sára-Lúcia – dicséret

Negyedik osztály:

András Annabell – II. díj
Koszta Zenkő – III. díj
Nemes Lilla – dicséret

Szeretettel és büszkeséggel gratulálunk az eredményeitekhez, gyerekek! Legyetek mindig ilyen lelkesek!

 

Nyárádi Izabella, Szabó Zsuzsa, Székely Emőke-Katalin és László Mária felkészítő tanítók
 


Orbán Balázs nyomában


Az „Orbán Balázs nyomában” regionális versenyt idén „A fabulák világában rejlő tanulság” témakörében hirdették meg.

 

A megmérettetésen több kategóriában is kiváló eredmények születtek iskolánk tanulói részéről.

A képzőművészeti alkotói kategóriában előkészítő osztályos diákunk, Sándor Jázmin I. helyezést ért el, míg a PowerPoint-prezentációk kategóriájában negyedik osztályos tanulónk, Sándor Beáta II. helyezést szerzett.

 

Szívből gratulálunk Jázminnak és Beátának a szép eredményekhez, és további sikereket kívánunk!

Nyárádi Izabella és László Mária felkészítő tanítók


 


Énekes madárkák

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   ápr. 26, 2026  |  Elemi oktatás, Szabó Zsuzsa tanító néni és osztálya, Hírek


Népdalainkban arról éneklünk, amit nem írtak meg tollforgatóink.

Az emlékezet élteti a diákjaimnak megtanított népdalainkat. Az elsőseink nagy kedvvel és nagyon szépen énekelnek. Ebben az évben négy rendezvényen mutatták be az udvarhelyszéki népdalokat.

Udvarhelyszéki népdalcsokrot adtak elő a Székelyudvarhelyi Iskolás Sportklub Díjosztó Gáláján, 2026 január 9-én.

 

Népdalszólistáink, Boros Zsófia, Nagy Ágnes és Lőrincz Villő sikeresen részt vettek az iskolánkban szervezett Csak tiszta forrás népdalvetélkedő udvarhelyszéki döntőjén, január 31-én.

 


Gyermekdalos összeállítással nyitották meg a Tavaszi szél vizet áraszt Hargita megyei óvódai népdaltalálkozót az Eszterlánc óvódában, Székelyudvarhelyen, március 31-én.
 


A XVIII. Udvarhelyszéki Népdalfesztiválon (videó), Homoródalmáson Naphívogatóval kezdték és vidám népdallal zárták összeállításukat, április18-án.

 

 

Boros Zsófi kísérte citerán a csoportot.

 

A csoport heti rendszerességgel énekel népdalkör keretében az osztálytanítóval és örömmel készül következő előadásukra.

Szabó Zsuzsa, elemi tagozatos tanár
 


Őseinkről, hőseinkről ősi szavaink segítségével

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   ápr. 26, 2026  |  Elemi oktatás, Székely Emőke tanító néni és osztálya, Hírek

 

Április 18-án szervezték Marosvásárhelyen a III. osztályosok számára meghirdetett Monda- és regemondó verseny országos szakaszát, illetve a IV. osztályosoknak kiírt Képrege pályázatra beküldött rajzok győzteseit is ekkor hirdették ki.

A verseny hagyományaink őrzését, regéink, mondáink megtartását, visszaszerzését, mesélését hivatott szolgálni úgy, hogy anyanyelvünk ősi szavai újra elfoglalhassák tudatunkban az őket megillető helyet.

Iskolánk harmadikos diákja, Komoróczy Gerő a megyei forduló első helyezettje lett, „Szapulj Kati kútja” című mondát mesélte el. Az országos szakaszon III. díjban részesült.


Az elbírálás során különösen nagy hangsúlyt kapott a tiszta, szép, helyes beszéd, az előadás módja, a levegővel való gazdálkodás, a mesélés időkeretének betartása. 

Maradandó élmény volt kicsinek és nagynak a vetélkedőn való részvétel s a nagyságos fejedelmet, Rákóczit idéző játékkeret.

 

Szeretettel gratulálunk, Gerő, büszkék vagyunk rád!

Székely Emőke-Katalin, elemi tagozatos tanár
 


IX.VERSÍRÓ PÁLYÁZAT

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   ápr. 26, 2026  |  Elemi oktatás, Székely Emőke tanító néni és osztálya, Hírek


,, Csak festeni szeretnék a szavakkal… Ecsetem nincsen…
   Színeket keresek a dalokban… Ha szürke minden.”  Török Enikő
 


Idén is meghirdetésre került a Szatmárnémeti nevéhez fűződő versíró pályázat a magyar költészet napja alkalmából megyeközi szakasza, országos és nemzetközi résztvevőkkel.


Évről évre népszerűbb a diákok körében, ezért sok gyermek ragadott tollat, hogy próbára tegye rímfaragó tehetségét. 


A III. osztályból Komoróczy Gerő (III. díj) és Varga Kristóf-András versei kerültek zsűrizésre. A versek itt olvashatóak: Komoróczy Gerő és Varga Kristóf-András.

 

Gratulálok, kedves tollforgatók! Olvassatok és írjatok sokat! Útravalóul fogadjátok szeretettel Babits Mihály sorait:

„Minden embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének, 
az hallja mások énekét is szépnek.”


Székely Emőke-Katalin, elemi tagozatos tanár


 


Mesék Világa - dobogós a gimis csapat


Szerdán, április 22-én  került sor a Mesék Világa (Lumea poveștilor) elnevezésű román nyelvű szövegértő verseny megyei szakaszára, melynek a székelykeresztúri Petőfi Sándor Általános Iskola adott otthont.

A versenyen harmadikos és negyedikes tanulókból álló háromtagú csapatok vehettek részt. Iskolánkat a ”Campionii poveștilor” csapat képviselte, melynek tagjai: Varga Kristóf-András 3. osztályos tanuló, valamint Nemes Lilla és Dimén Ábel 4. osztályos tanulók.

A megyei fordulón 15 csapat mérte össze a tudását.

Gimiseink 3. helyezést értek el.

Szeretettel gratulálunk nekik!

Székely Emőke- Katalin és László Mária felkészítő tanárok


Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő- KAV

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   márc. 21, 2026  |  Elemi oktatás, László Mária tanító néni és osztálya, Hírek

 

Március 20-án, pénteken zajlott a KAV megyei fordulója Székelyudvarhelyen, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban.

A versenyt a Magyar Nyelv Napjai keretében az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a Maros Megyei Tanfelügyelőség, valamint a Marosvásárhelyi Református Kollégium szervezte.


A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása. A vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény a megfelelő anyanyelvi műveltség, kreativitás, beszédkészség, hogy korukhoz mérten legyen gazdag a szókincsük, ismerjenek sok közmondást, szólást, rokon értelmű szót, kifejezést, írjanak minél helyesebben, szeressenek és tudjanak alkotó módon gondolkodni, véleményüket megfogalmazni, csapatban játszani.


A IV. osztályosok a Napsugár gyermeklap hét lapszámában (2025. szeptember – 2026. március) közölt anyanyelvi feladatok megoldásával gyűjthették össze a részvételhez szükséges pontszámot. 

Az idei KAV mottója: 

Meg kell tanulnunk érezni a földet (Nagyálmos Ildikó) - Anyaföldünk, földanyánk, az élet bölcsője.

A feladatokat ebben a témakörben alkották meg a szervezők.

 

Iskolánk IV. osztályos csapata, a Gimicsodák, II. díjat szerzett a vetélkedőn. Szeretettel és büszkeséggel gratulálok,

András Annabell, Fancsali Vivien és Nemes Lilla!

László Mária
alsó tagozatos tanár


 


Ügyes helyesíróink a Fürkész helyesírási és nyelvhelyességi versenyen

 

„Annyi ábránd s oly kevés a hűség, 
s az egyetlen hűség a nyelv.” – Kosztolányi Dezső

 

2026. március 5-én rendezték meg a Fürkész helyesírási és nyelvhelyességi verseny megyei szakaszát a Móra Ferenc Általános Iskolában a II–IV. évfolyamok legeredményesebb tanulói számára.


A verseny célja a tudatos anyanyelvhasználat, valamint a helyesírási képességek fejlesztése, nyelvi játékok, szólások, közmondások, betűrejtvények által.

Büszkék vagyunk  azokra a kisdiákokra, akik nagyon jó eredményeket értek el a verseny mindkét szakaszán.

A megyei versenyen Tamás Csenge (3. osztályos tanuló, felkészítő tanítója Székely Emőke-Katalin ) III. helyezést ért el, és Nemes Lilla (4. osztályos tanuló, felkészítő tanítója László Mária) dicsérő oklevéllel gazdagodott.

 

Gratulálunk, és további sikereket kívánunk nekik!

László Mária és Székely Emőke-Katalin tanítók
 


Elemi oktatás