Székely Emőke tanító néni és osztálya

Székely Emőke tanító néni és osztálya


Nyereményeső a Varadinum rajzpályázaton


Iskolánk tanulói idén is lelkesen vettek részt az évente megszervezett Varadinum rajzpályázaton, amelynek állandó központi témája Szent László, a lovagkirály.

 

A gyerekek rajz vagy képregény formájában eleveníthették meg a nagy királyunkhoz kapcsolódó legendák egyikét.

Az idei év különlegessége volt, hogy Lázár Ervin meséinek ábrázolásával is lehetett pályázni, az író születésének 90. évfordulója alkalmából.

Tanulóink szép eredményeket értek el, számos díjjal és dicsérettel tértek haza.

 Díjazott tanulóink:

Előkészítő osztály:

Simó Hargita – I. díj
Deé Abigél – III. díj
Koncz Zselyke – dicséret
Erdély Regina – dicséret

Első osztály:

Boros Zsófia – I. díj
Bálint Panna – II. díj
Ambrus Zalán – III. díj
Moraru Zsolna-Sarolta – dicséret

Harmadik osztály:

Lukács Vera – I. díj
Tamás Csenge – II. díj
Bíró-László Anna – dicséret
Trucza Sára-Lúcia – dicséret

Negyedik osztály:

András Annabell – II. díj
Koszta Zenkő – III. díj
Nemes Lilla – dicséret

Szeretettel és büszkeséggel gratulálunk az eredményeitekhez, gyerekek! Legyetek mindig ilyen lelkesek!

 

Nyárádi Izabella, Szabó Zsuzsa, Székely Emőke-Katalin és László Mária felkészítő tanítók
 


Őseinkről, hőseinkről ősi szavaink segítségével

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   ápr. 26, 2026  |  Elemi oktatás, Székely Emőke tanító néni és osztálya, Hírek

 

Április 18-án szervezték Marosvásárhelyen a III. osztályosok számára meghirdetett Monda- és regemondó verseny országos szakaszát, illetve a IV. osztályosoknak kiírt Képrege pályázatra beküldött rajzok győzteseit is ekkor hirdették ki.

A verseny hagyományaink őrzését, regéink, mondáink megtartását, visszaszerzését, mesélését hivatott szolgálni úgy, hogy anyanyelvünk ősi szavai újra elfoglalhassák tudatunkban az őket megillető helyet.

Iskolánk harmadikos diákja, Komoróczy Gerő a megyei forduló első helyezettje lett, „Szapulj Kati kútja” című mondát mesélte el. Az országos szakaszon III. díjban részesült.


Az elbírálás során különösen nagy hangsúlyt kapott a tiszta, szép, helyes beszéd, az előadás módja, a levegővel való gazdálkodás, a mesélés időkeretének betartása. 

Maradandó élmény volt kicsinek és nagynak a vetélkedőn való részvétel s a nagyságos fejedelmet, Rákóczit idéző játékkeret.

 

Szeretettel gratulálunk, Gerő, büszkék vagyunk rád!

Székely Emőke-Katalin, elemi tagozatos tanár
 


IX.VERSÍRÓ PÁLYÁZAT

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   ápr. 26, 2026  |  Elemi oktatás, Székely Emőke tanító néni és osztálya, Hírek


,, Csak festeni szeretnék a szavakkal… Ecsetem nincsen…
   Színeket keresek a dalokban… Ha szürke minden.”  Török Enikő
 


Idén is meghirdetésre került a Szatmárnémeti nevéhez fűződő versíró pályázat a magyar költészet napja alkalmából megyeközi szakasza, országos és nemzetközi résztvevőkkel.


Évről évre népszerűbb a diákok körében, ezért sok gyermek ragadott tollat, hogy próbára tegye rímfaragó tehetségét. 


A III. osztályból Komoróczy Gerő (III. díj) és Varga Kristóf-András versei kerültek zsűrizésre. A versek itt olvashatóak: Komoróczy Gerő és Varga Kristóf-András.

 

Gratulálok, kedves tollforgatók! Olvassatok és írjatok sokat! Útravalóul fogadjátok szeretettel Babits Mihály sorait:

„Minden embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének, 
az hallja mások énekét is szépnek.”


Székely Emőke-Katalin, elemi tagozatos tanár


 


Mesék Világa - dobogós a gimis csapat


Szerdán, április 22-én  került sor a Mesék Világa (Lumea poveștilor) elnevezésű román nyelvű szövegértő verseny megyei szakaszára, melynek a székelykeresztúri Petőfi Sándor Általános Iskola adott otthont.

A versenyen harmadikos és negyedikes tanulókból álló háromtagú csapatok vehettek részt. Iskolánkat a ”Campionii poveștilor” csapat képviselte, melynek tagjai: Varga Kristóf-András 3. osztályos tanuló, valamint Nemes Lilla és Dimén Ábel 4. osztályos tanulók.

A megyei fordulón 15 csapat mérte össze a tudását.

Gimiseink 3. helyezést értek el.

Szeretettel gratulálunk nekik!

Székely Emőke- Katalin és László Mária felkészítő tanárok


Ügyes helyesíróink a Fürkész helyesírási és nyelvhelyességi versenyen

 

„Annyi ábránd s oly kevés a hűség, 
s az egyetlen hűség a nyelv.” – Kosztolányi Dezső

 

2026. március 5-én rendezték meg a Fürkész helyesírási és nyelvhelyességi verseny megyei szakaszát a Móra Ferenc Általános Iskolában a II–IV. évfolyamok legeredményesebb tanulói számára.


A verseny célja a tudatos anyanyelvhasználat, valamint a helyesírási képességek fejlesztése, nyelvi játékok, szólások, közmondások, betűrejtvények által.

Büszkék vagyunk  azokra a kisdiákokra, akik nagyon jó eredményeket értek el a verseny mindkét szakaszán.

A megyei versenyen Tamás Csenge (3. osztályos tanuló, felkészítő tanítója Székely Emőke-Katalin ) III. helyezést ért el, és Nemes Lilla (4. osztályos tanuló, felkészítő tanítója László Mária) dicsérő oklevéllel gazdagodott.

 

Gratulálunk, és további sikereket kívánunk nekik!

László Mária és Székely Emőke-Katalin tanítók
 


X. Regionális Szimpózium tanítóknak és óvónőknek - ELEK APÓ HAGYATÉKA


Az óvodában és elemi tagozaton tanító pedagógusok számára az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza és a Benedek Elek Pedagógiai Líceum szervez évről évre szakmai fórumot, a Regionális Szimpóziumot.

Az értékes előadások mellett létrejött egy folyamatosan bővülő magyar nyelvű módszertani-tudományos gyűjtemény is, amely elérhető az Elek Apó Hagyatéka alapítvány hivatalos honlapján.

Az idén Szabó Zsuzsa és Székely Emőke-Katalin tanítók dolgozatai jelentek meg az online portál gyűjteményében, megosztva módszereiket és jó gyakorlataikat.

Az alapítvány versenyeket hirdet az óvodás és kisiskolás gyerekek számára, lehetőséget teremtve kreatív tevékenységekre, művészeti alkotások létrehozására. Hargita Megye Tanfelügyelőségének Versenykalendáriuma tartalmazza a Mesék gyermekszemmel meseillusztráció versenyt.

Gratulálunk diákjainknak az elért eredményekért!

Meseillusztráció – kézi alkotás:

I.díj - Bîrziche Maya-Aurora (I.osztály)
III.díj - Boros Zsófia  (I.osztály)

 

Meseillusztráció - digitális alkotás

I. díj - Tamás Anna (III.osztály)
II.díj - Bálint Luca (III.osztály)

 

Kreatív szépírás: 

Különdíj - Tamás Anna (III.osztály)


„Aki nem lép egyszerre…” Évzáró a Tamási Áron Gimnázium elemi tagozatán


A játék a zenei, a táncos és a beszélt anyanyelv elsajátításának egyik fontos eszköze, életszükséglet, bizonyos korig a gyermek szinte egész világát betölti, örömet és boldogságot ad, ugyanakkor jól ötvözhető a néphagyomány ápolással.

 

A mondókák és táncszók színesítik és hangulatossá teszik a mozgást, ritmust adnak a mozdulatsoroknak, ezzel segítve a különböző mozgásformák elsajátítását és gyakorlását.
A gyermekjátékok táncos mozzanatai, a gyermekek részére rendezett gyermekbálok és játszók mind alkalmasak voltak a táncok gyakorlására. A táncokkal együtt megtanulták azokat a szükséges érintkezési formákat, amelyek a falu közösségi életében nélkülözhetetlenek voltak.

A Tamási Áron Gimnázium Gereben néptánccsoportjának legapróbb táncosai, a „Kicsi” Gerebenesek, csíkszentdomokosi táncokat mutatnak be. Őket követi sorban az előkészítő osztály, majd az első osztály népi gyermekjátékos összeállítása. Aztán a másodikosok moldvai táncokat, a harmadikosok felcsíki és a negyedik osztály udvarhelyszéki táncokat mutatnak be.

Boros Hilda és Boros Béla táncoktatók, az előadás koreográfusai

 

A Tamási Áron Gimnázium Előkészítős osztályos népdalszólistái ebben a tanévben sikeresen vettek részt a XXVI. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő megyei szakaszán, madaras népdalcsokorral nyitották meg a Tavaszi szél vizet áraszt Hargita megyei népdaltalálkozót és udvarhelyszéki népdalokat énekeltek a VII. Udvarhelyszéki Népdalfesztiválon, Korondon. Az Énekes madárkák nevet Ozsváth Imola tanárnőtől kapták. Boros Zsófia, Lőrincz Villő és Nagy Ágnes Vikár Béla gyűjtéséből, három udvarhelyszéki népdalt énekeltek.

Az Előkészítő osztályosok gyermekjátékai emlékeztetnek bennünket arra, hogy a kisgyermekkortól éppen elbúcsúzó diáksereg belefordult a ritmikus, szabályozott iskolai életbe. A készségeket képző intenzív időszak nagyszerű lehetőség a néptánc alapozásához. Külön öröm, hogy Hilda és Béla módszerei szervesen illeszkednek a tanítási órákon is elhangzó tanulási tartalmakhoz. Köszönjük a közös munkát!

 

          

 

Szabó Zsuzsa, az Előkészítő osztály tanítója

 

 

Az első osztályosok népi gyermekjátékokkal készültek az évzáró ünnepségre. Az együtt játszás és táncolás varázslatos élmény az alsó tagozatos gyerekek számára, igazi szívből jövő örömforrás. A kisgyerekek nemcsak játszanak, hanem kapcsolatokat építenek, megtanulják az összetartozás, az odafigyelés és a szeretet nyelvét.

A tánc pedig olyan, mint egy közös szárnyalás. Amikor együtt mozognak a zenére, amikor egy dallam ritmusára egyszerre lendül a sok kis kar és láb, az nemcsak mozgás, hanem felszabadultság, boldogság, öröm.

Nincs jó vagy rossz lépés, csak az számít, hogy együtt vannak, és szívből jön a mozdulat.

Az ilyen pillanatok erőt adnak, emlékeket teremtenek, és segítenek abban, hogy a gyerekek megtapasztalják: együtt lenni jó, játszani és táncolni együtt még jobb.

    

 


Fancsali Adélka - Leilla, az I. osztály tanítója

 

A második osztáyosok moldvai táncához szívből gratulálok! Igazi öröm volt látni, milyen lelkesedéssel, pontossággal és örömmel mozogtak együtt. A lépéseik szépen összehangoltak voltak, a mosolyok pedig még szebbé tette az előadást.

Nagyon ügyesen megtanulták a moldvai néptánc alapjait, és örömmel vitték tovább a hagyományokat. Csak így tovább – büszke tanítótok vagyok!

           

 

Székely Emőke-Katalin, a II. osztály tanítója

 

A harmadik osztályosok már magabiztosan mozognak a színpadon, mosolyognak, átadják magukat a muzsikának, már nem számolják magukban a lépéseket. 
Ami az idén különösen tetszett nekem, hogy a kisebbek repertoárját végigénekelték, s talán a táncot is velük ropták gondolatban, amíg vártak a sorukra.

     

László Mária, a III. osztály tanítója

 

A negyedik osztály évzáró ünnepélye az valami más világ, gyereknek és tanítónak egyaránt. Néztem az első sorból, amilyen tartással jönnek elő a színpadra a táncos párok a függöny mögül, és udvarhelyszéki táncokat mutatnak be. Milyen komolyság, tisztelet, ragaszkodás érződött belőlük a népzene és néptánc iránt!

Tudom, hogy megértek drága tanítványaim a következő feladatra. Köszönet Boros Hilda és Boros Béla táncoktatóknak az öt év munkájukért, külön köszönet Albert Anna tanítványomnak a szép konferálásért.

 

   

 

Nyárádi Izabella, a IV. osztály tanítója
 


XVII. Nemzetközi felolvasómaraton: Szabó Lőrinc - 2025

 „két kezével egyszerre tart az isten
s ha azt hiszem, hogy rosszabb keze büntet,
jobbja emel, és fölragyog az ünnep.” - Szabó Lőrinc: Harc az ünnepért

 

 

Az elemi tagozat tanítói 17-ik éve vesznek részt diákjaikkal a felolvasómaratonon.   

Benedek Elek, Orbán Balázs, Jókai Mór, Arany János, Gárdonyi Géza, Móricz Zsigmond, Kányádi Sándor, Tamási Áron, Szabó Magda, Petőfi Sándor Radnóti Miklós, József Attila, Pilinszky János, Nemes Nagy Ágnes, Babits Mihály és Lázár Ervin művei után, a 125 éve született Szabó Lőrinc (1900-1957) alkotásait szólaltatták meg iskolánk legkisebbjei.


Az előkészítősök és az első osztályosok most ismerkednek az olvasás lenyűgöző világával és örömmel hallgatják, tanulják a verseket. A 2-4 osztályosok már önállóan olvasnak hosszabb szövegeket.

A maraton célja, hogy ráirányítsa a figyelmet és az érdeklődést a magyar irodalom egy-egy kiemelkedő személyiségére, életművére. Szabó Lőrincz versei ma is frissek, hozzánk szólnak.

Klasszikusokat olvasni fontos, együtt olvasni nagyon jó, elragadó.

Az idén az osztálytermekben olvasott a 130 gyerek és tanítójuk, együtt hallgatták a megzenésített verseket és rajzokat készítettek, hogy ne felejtsék el ezt a pillanatot.

Szabó Zsuzsa, Fancsali Adélka-Leilla, Székely Emőke, László Mária és Nyárádi Izabella