Szabó Zsuzsa tanító néni és osztálya

Szabó Zsuzsa tanító néni és osztálya


Nyereményeső a Varadinum rajzpályázaton


Iskolánk tanulói idén is lelkesen vettek részt az évente megszervezett Varadinum rajzpályázaton, amelynek állandó központi témája Szent László, a lovagkirály.

 

A gyerekek rajz vagy képregény formájában eleveníthették meg a nagy királyunkhoz kapcsolódó legendák egyikét.

Az idei év különlegessége volt, hogy Lázár Ervin meséinek ábrázolásával is lehetett pályázni, az író születésének 90. évfordulója alkalmából.

Tanulóink szép eredményeket értek el, számos díjjal és dicsérettel tértek haza.

 Díjazott tanulóink:

Előkészítő osztály:

Simó Hargita – I. díj
Deé Abigél – III. díj
Koncz Zselyke – dicséret
Erdély Regina – dicséret

Első osztály:

Boros Zsófia – I. díj
Bálint Panna – II. díj
Ambrus Zalán – III. díj
Moraru Zsolna-Sarolta – dicséret

Harmadik osztály:

Lukács Vera – I. díj
Tamás Csenge – II. díj
Bíró-László Anna – dicséret
Trucza Sára-Lúcia – dicséret

Negyedik osztály:

András Annabell – II. díj
Koszta Zenkő – III. díj
Nemes Lilla – dicséret

Szeretettel és büszkeséggel gratulálunk az eredményeitekhez, gyerekek! Legyetek mindig ilyen lelkesek!

 

Nyárádi Izabella, Szabó Zsuzsa, Székely Emőke-Katalin és László Mária felkészítő tanítók
 


Énekes madárkák

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   ápr. 26, 2026  |  Elemi oktatás, Szabó Zsuzsa tanító néni és osztálya, Hírek


Népdalainkban arról éneklünk, amit nem írtak meg tollforgatóink.

Az emlékezet élteti a diákjaimnak megtanított népdalainkat. Az elsőseink nagy kedvvel és nagyon szépen énekelnek. Ebben az évben négy rendezvényen mutatták be az udvarhelyszéki népdalokat.

Udvarhelyszéki népdalcsokrot adtak elő a Székelyudvarhelyi Iskolás Sportklub Díjosztó Gáláján, 2026 január 9-én.

 

Népdalszólistáink, Boros Zsófia, Nagy Ágnes és Lőrincz Villő sikeresen részt vettek az iskolánkban szervezett Csak tiszta forrás népdalvetélkedő udvarhelyszéki döntőjén, január 31-én.

 


Gyermekdalos összeállítással nyitották meg a Tavaszi szél vizet áraszt Hargita megyei óvódai népdaltalálkozót az Eszterlánc óvódában, Székelyudvarhelyen, március 31-én.
 


A XVIII. Udvarhelyszéki Népdalfesztiválon (videó), Homoródalmáson Naphívogatóval kezdték és vidám népdallal zárták összeállításukat, április18-án.

 

 

Boros Zsófi kísérte citerán a csoportot.

 

A csoport heti rendszerességgel énekel népdalkör keretében az osztálytanítóval és örömmel készül következő előadásukra.

Szabó Zsuzsa, elemi tagozatos tanár
 


XVIII. Nemzetközi felolvasómaraton: Lackfi János - 2026


“Az irodalom az életünkről szól” - Lackfi János

 

18. alkalommal szervezte meg idén a Kájoni János Megyei Könyvtár a Nemzetközi Felolvasómaratont. A rendezvény nem titkolt célja ráirányítani a figyelmet, érdeklődést magyar irodalmunk egy-egy kiemelkedő személyiségére, életművére, azokra az emberi, erkölcsi, művészi értékekre, melyeket képvisel, felfedezni benne mindazt, amit magunkénak érzünk.


Iskolánk alsó tagozata idén is teljes létszámmal csatlakozott e rangos eseményhez. Március 10- én Lackfi János, kortárs szerző verseitől voltak hangosak a termek. Míg az egészen kicsiknek a tanító olvasott fel szebbnél szebb verseket,  addig a nagyok már tanítójuk irányításával vagy önállóan olvasták a szerző műveit, hol hahotázva a humoros részeken, hol elmélyülve a gondolatébresztő sorokon. A megzenésített versek ritmusa, zeneisége pedig mindannyiunkat magával ragadott. A kortárs szerzőre jellemző humor, a mindennapi élethelyzetek feldolgozása, a közvetlen hangvétel, a gyerekeknek szóló versek közösségi élményt nyújtottak. 

Olvasni fontos, jó, együtt olvasni még jobb!

Nyárádi Izabella, Szabó Zsuzsa, Fancsali Adélka-Leilla, Székely Emőke-Katalin, László Mária tanítók
 


X. Regionális Szimpózium tanítóknak és óvónőknek - ELEK APÓ HAGYATÉKA


Az óvodában és elemi tagozaton tanító pedagógusok számára az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza és a Benedek Elek Pedagógiai Líceum szervez évről évre szakmai fórumot, a Regionális Szimpóziumot.

Az értékes előadások mellett létrejött egy folyamatosan bővülő magyar nyelvű módszertani-tudományos gyűjtemény is, amely elérhető az Elek Apó Hagyatéka alapítvány hivatalos honlapján.

Az idén Szabó Zsuzsa és Székely Emőke-Katalin tanítók dolgozatai jelentek meg az online portál gyűjteményében, megosztva módszereiket és jó gyakorlataikat.

Az alapítvány versenyeket hirdet az óvodás és kisiskolás gyerekek számára, lehetőséget teremtve kreatív tevékenységekre, művészeti alkotások létrehozására. Hargita Megye Tanfelügyelőségének Versenykalendáriuma tartalmazza a Mesék gyermekszemmel meseillusztráció versenyt.

Gratulálunk diákjainknak az elért eredményekért!

Meseillusztráció – kézi alkotás:

I.díj - Bîrziche Maya-Aurora (I.osztály)
III.díj - Boros Zsófia  (I.osztály)

 

Meseillusztráció - digitális alkotás

I. díj - Tamás Anna (III.osztály)
II.díj - Bálint Luca (III.osztály)

 

Kreatív szépírás: 

Különdíj - Tamás Anna (III.osztály)


„Aki nem lép egyszerre…” Évzáró a Tamási Áron Gimnázium elemi tagozatán


A játék a zenei, a táncos és a beszélt anyanyelv elsajátításának egyik fontos eszköze, életszükséglet, bizonyos korig a gyermek szinte egész világát betölti, örömet és boldogságot ad, ugyanakkor jól ötvözhető a néphagyomány ápolással.

 

A mondókák és táncszók színesítik és hangulatossá teszik a mozgást, ritmust adnak a mozdulatsoroknak, ezzel segítve a különböző mozgásformák elsajátítását és gyakorlását.
A gyermekjátékok táncos mozzanatai, a gyermekek részére rendezett gyermekbálok és játszók mind alkalmasak voltak a táncok gyakorlására. A táncokkal együtt megtanulták azokat a szükséges érintkezési formákat, amelyek a falu közösségi életében nélkülözhetetlenek voltak.

A Tamási Áron Gimnázium Gereben néptánccsoportjának legapróbb táncosai, a „Kicsi” Gerebenesek, csíkszentdomokosi táncokat mutatnak be. Őket követi sorban az előkészítő osztály, majd az első osztály népi gyermekjátékos összeállítása. Aztán a másodikosok moldvai táncokat, a harmadikosok felcsíki és a negyedik osztály udvarhelyszéki táncokat mutatnak be.

Boros Hilda és Boros Béla táncoktatók, az előadás koreográfusai

 

A Tamási Áron Gimnázium Előkészítős osztályos népdalszólistái ebben a tanévben sikeresen vettek részt a XXVI. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő megyei szakaszán, madaras népdalcsokorral nyitották meg a Tavaszi szél vizet áraszt Hargita megyei népdaltalálkozót és udvarhelyszéki népdalokat énekeltek a VII. Udvarhelyszéki Népdalfesztiválon, Korondon. Az Énekes madárkák nevet Ozsváth Imola tanárnőtől kapták. Boros Zsófia, Lőrincz Villő és Nagy Ágnes Vikár Béla gyűjtéséből, három udvarhelyszéki népdalt énekeltek.

Az Előkészítő osztályosok gyermekjátékai emlékeztetnek bennünket arra, hogy a kisgyermekkortól éppen elbúcsúzó diáksereg belefordult a ritmikus, szabályozott iskolai életbe. A készségeket képző intenzív időszak nagyszerű lehetőség a néptánc alapozásához. Külön öröm, hogy Hilda és Béla módszerei szervesen illeszkednek a tanítási órákon is elhangzó tanulási tartalmakhoz. Köszönjük a közös munkát!

 

          

 

Szabó Zsuzsa, az Előkészítő osztály tanítója

 

 

Az első osztályosok népi gyermekjátékokkal készültek az évzáró ünnepségre. Az együtt játszás és táncolás varázslatos élmény az alsó tagozatos gyerekek számára, igazi szívből jövő örömforrás. A kisgyerekek nemcsak játszanak, hanem kapcsolatokat építenek, megtanulják az összetartozás, az odafigyelés és a szeretet nyelvét.

A tánc pedig olyan, mint egy közös szárnyalás. Amikor együtt mozognak a zenére, amikor egy dallam ritmusára egyszerre lendül a sok kis kar és láb, az nemcsak mozgás, hanem felszabadultság, boldogság, öröm.

Nincs jó vagy rossz lépés, csak az számít, hogy együtt vannak, és szívből jön a mozdulat.

Az ilyen pillanatok erőt adnak, emlékeket teremtenek, és segítenek abban, hogy a gyerekek megtapasztalják: együtt lenni jó, játszani és táncolni együtt még jobb.

    

 


Fancsali Adélka - Leilla, az I. osztály tanítója

 

A második osztáyosok moldvai táncához szívből gratulálok! Igazi öröm volt látni, milyen lelkesedéssel, pontossággal és örömmel mozogtak együtt. A lépéseik szépen összehangoltak voltak, a mosolyok pedig még szebbé tette az előadást.

Nagyon ügyesen megtanulták a moldvai néptánc alapjait, és örömmel vitték tovább a hagyományokat. Csak így tovább – büszke tanítótok vagyok!

           

 

Székely Emőke-Katalin, a II. osztály tanítója

 

A harmadik osztályosok már magabiztosan mozognak a színpadon, mosolyognak, átadják magukat a muzsikának, már nem számolják magukban a lépéseket. 
Ami az idén különösen tetszett nekem, hogy a kisebbek repertoárját végigénekelték, s talán a táncot is velük ropták gondolatban, amíg vártak a sorukra.

     

László Mária, a III. osztály tanítója

 

A negyedik osztály évzáró ünnepélye az valami más világ, gyereknek és tanítónak egyaránt. Néztem az első sorból, amilyen tartással jönnek elő a színpadra a táncos párok a függöny mögül, és udvarhelyszéki táncokat mutatnak be. Milyen komolyság, tisztelet, ragaszkodás érződött belőlük a népzene és néptánc iránt!

Tudom, hogy megértek drága tanítványaim a következő feladatra. Köszönet Boros Hilda és Boros Béla táncoktatóknak az öt év munkájukért, külön köszönet Albert Anna tanítványomnak a szép konferálásért.

 

   

 

Nyárádi Izabella, a IV. osztály tanítója
 


XVII. Nemzetközi felolvasómaraton: Szabó Lőrinc - 2025

 „két kezével egyszerre tart az isten
s ha azt hiszem, hogy rosszabb keze büntet,
jobbja emel, és fölragyog az ünnep.” - Szabó Lőrinc: Harc az ünnepért

 

 

Az elemi tagozat tanítói 17-ik éve vesznek részt diákjaikkal a felolvasómaratonon.   

Benedek Elek, Orbán Balázs, Jókai Mór, Arany János, Gárdonyi Géza, Móricz Zsigmond, Kányádi Sándor, Tamási Áron, Szabó Magda, Petőfi Sándor Radnóti Miklós, József Attila, Pilinszky János, Nemes Nagy Ágnes, Babits Mihály és Lázár Ervin művei után, a 125 éve született Szabó Lőrinc (1900-1957) alkotásait szólaltatták meg iskolánk legkisebbjei.


Az előkészítősök és az első osztályosok most ismerkednek az olvasás lenyűgöző világával és örömmel hallgatják, tanulják a verseket. A 2-4 osztályosok már önállóan olvasnak hosszabb szövegeket.

A maraton célja, hogy ráirányítsa a figyelmet és az érdeklődést a magyar irodalom egy-egy kiemelkedő személyiségére, életművére. Szabó Lőrincz versei ma is frissek, hozzánk szólnak.

Klasszikusokat olvasni fontos, együtt olvasni nagyon jó, elragadó.

Az idén az osztálytermekben olvasott a 130 gyerek és tanítójuk, együtt hallgatták a megzenésített verseket és rajzokat készítettek, hogy ne felejtsék el ezt a pillanatot.

Szabó Zsuzsa, Fancsali Adélka-Leilla, Székely Emőke, László Mária és Nyárádi Izabella
 


XXVI. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő – a népdal ünnepe

 

A XXVI. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő megyei szakaszára udvarhelyszékről 65 diák nevezett be, 2025. február 15-én.


A versenynek Tamási Áron Gimnázium adott otthont, közreműködve a Csíkszeredai Gyermekek Házával és Hargita Megye Tanfelügyelőségével.

A Csak tiszta forrásból népdalvetélkedőre elsősorban helyi népdalokkal készülnek a versenyzők, korcsoporttól függően, 5-20 népdallal. A verseny során értékelésre kerül a tiszta, csengő hang, a szép hangszín, a listán szereplő népdalok eredetisége és az előadásmód hitelessége, meggyőző ereje.

A rendezvényen 5 csoportban 3 helyszínen két, a minisztérium által jóváhagyott vetélkedő zajlott: „Őszirózsa”  és „Csak tiszta forrasból” . A seregszemlét előválogatások előzték meg: Keresztúr és környéke (Nemes Annamária), Hegyalja (Juon Annamária) Bögöz és környéke (Csáki Enikő), Szentegyháza-Homoródmente (Haáz Sándor és Sorbán Enikő), Farkaslaka (Ágoston Judit) valamint Székelyudvarhely általános iskoláinak lelkes tanítói- és tanári csapata.

A rendezvényt a Tamási Áron Gimnázium igazgatója, Laczkó György, nyitotta meg:

„Pont ugyanúgy énekeltem, mint édesanyám. Pontra, pontra. S akkor mentünk kapálni a mezőre, vagy aratni, há’ zúgott a határ, úgy énekelt mindenki a mezőn. Kapálva énekeltünk, ha arattunk, énekeltünk, ha gyűjtöttük a szénát, énekeltünk, nem csak én, mindenki, a fiatalok is, s édesanyám öregen is énekelt a mezőn. Én még a tavalyelőttig, ameddig tudtam kapálni, énekeltem a mezőn. Nem is nőttek vóna meg a törökbúzáim, ha nem énekeltem vóna nekik.”

A magyarszováti Maneszes Mária néni így mesélte el, hogy mit is jelentetett számára a népdal, az éneklés.

Nincs is élet dalolás nélkül, még a törökbúza sem élhet a nélkül. Mert „Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők a másokét is”, vallotta Kodály Zoltán.


Nagy szeretettel köszöntök minden dalos pacsirtát itt a Kicsi Gimiben. Bár versenyben vagytok, de a lényeg mégiscsak az, hogy énekeltek. Szívből tegyétek. És kívánom, hogy egész életetekben daloljatok. Szebb lesz az életetek. Legyen egy vidám napotok, érezzétek jól magatokat Nálunk.”

Székelybetlenfalvi Vikár gyűjtésű népdalt  tanított Kászoniné Fejős Gabriella, hangbemelegítést ötvözve az archív felvételek népdalainak “visszatanításával”.


A bíráló bizottság tagjai: Haáz Margaréta, Kászoniné Fejős Gabriella, Sorbán Enikő, Csáki Enikő, Juon Annamária, Székely Gyula, Dr. Szalay Zoltán, Nemes Annamária, és Györfi Erzsébet.

Díjazottak:

Előkészítő-II. osztály
Különdíjban részesült minden előkészítős kisdiák: Bálint Simon, Boros Zsófia és Nagy Ágnes
Dicséret: Pál Fruzsina, Nagy Hanna és Somai Zsófia
III. díj: Száva Viola, Hadnagy Máté és Gergely Milán
II. díj: Józsa Vince
I.díj: Vass Aba-Attila és Kovács Abigél

III.-IV. osztály
Dicséret: Tamás Hanna, Mihály Anita és Kiss Anita Kamilla
III. díj: Tőkés Ágnes és Kovács Ilka-Gréta
II. díj: Waum Emese-Villő és El Jaouhari Sidi Hamza Adam
I.díj: Bálint Hanga és Sipos Bíborka

V-VI. osztály
Dicséret: Kovács Kriszta, Lőrincz Dalma és Lukács Lili Sára
II. díj: Nagy Kamilla, Bartalis Csenge és Demeter Zselyke
I.díj: Ilyés-Hadnagy Jázmin

VII-VIII. osztály
Dicséret: Boldizsár Zsófia és Szombatfalvi Juliánna-Éva
III.díj: Deák Alexandra és Venczel Dániel
II. díj: Waum Réka és Kászoni Kata
I.díj: Ágoston Anna

IX-XII. osztály
Dicséret: Sándor Anita
III. díj: Sata Réka
II. díj: Nagy Fanni
I.díj: Nagy Nikoletta

Az udvarhelyszéki döntő nyertesei régiónkat képviselni fogják a XV. Székelyföldi népdalvetélkedő regionális szakaszán (4-8 osztály, Nyárádszereda, április 4.), a II. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő országos szakaszán (9-12 osztály, Csíkszereda, április 5.) és az Őszirózsák népdalvetélkedő országos szakaszán (5-8 osztály, Újszentes, október), valamint a regionális szakaszán (E-4 osztály, Újszentes, október.).

Sok sikert kívánunk!

Köszönjük támogatóinknak a hozzájárulást rendezvényünk megszervezéséhez: Gyermekünkért Egyesület, Concentus Consult, Kolibri SRL, Szabó Sámuel-fotók, valamint a Tamási Áron Gimnázium szervező csapatának állandó és áldásos jelenlétét, Fancsali Adélka-Leilla, Nyárádi Izabella, Székely Emőke-Katalin és László Mária. Isten fizesse!

Iskolánkat Boros Zsófia, Nagy Ágnes, Pál Fruzsina, Marosi Júlia-Réka és Kálmán Anna-Borbála képviselte. Gratulálunk a kiemelkedő teljesítményükhöz!


Programfelelős: Szabó Zsuzsa
 


Madaras karácsony

SZŰCS-OLCSVÁRY MELINDA  |   dec. 19, 2024  |  Elemi oktatás, Szabó Zsuzsa tanító néni és osztálya, Hírek


Író-olvasó találkozó Balázs Imre Józseffel

 

December 16-án a Tamási Áron Gimnáziumban generációkon átívelő író-olvasó találkozóra került sor.

 

Iskolánk véndiákja, Balázs Imre József találkozott az előkészítő osztály kisdiákjaival, a szülőkkel és a nagyszülőkkel.

A magyar nyelv hangjait a Madárábécé madaras verseivel gyakorolják anyanyelv órákon az apró gimisek, így sok izgalmas kérdés merült fel a versekben szereplő madarakkal kapcsolatosan. A találkozón kialakult párbeszéd alatt a költő idegenvezetőként járta körbe a kisiskolásokkal ezt a színes, vidám világot.

A találkozó végén minden kisdiáknak dedikálta a Madárábécés kötetét. Ezen a délutánon nemcsak a tanító, de a szülők is bátorító érvelést kaptak a kortárs gyermekirodalom olvasására, feldolgozására.

Köszönjük az Erdélyi Magyar Írók Ligájának, hogy lehetővé tette a találkozó megszervezését.

Szabó Zsuzsa tanító